Pokud dlouho neodpovídám na tvůj dotaz přečti si tento článek.

Ultimátum ve vztahu

30. března 2018 v 9:46 | Dabelinka |  Vztahy
"Buď já, nebo ona." "Ještě jednou se opiješ a mezi námi je konec." "Buď spolu začneme bydlet, nebo pro mě náš vztah skončil." Možná jste to už slyšeli, možná jste sami dali takové ultimátum. Jak ultimáta ovlivňují partnerský vztah? Jsou pro vztah přínosem, nebo jej spíše ničí? Na to vše se podíváme v dnešním článku.

Proč se objevují ve vztahu ultimáta?

Ultimátum je určitý požadavek, který je doprovázen sankcemi za jeho nesplnění. Ve většině případů před vyřčeným ultimátem probíhalo několik žádostí, které nebyly ve vztahu vyslyšeny.
Pokud už někdo ultimátu vysloví, jedná se o člověka, který je "zatlačen do kouta" a nedokáže řešit danou situaci jinak. Dotyčný člověk je nějakým způsobem nespokojený a tímto postojem - ultimátem dává najevo, že už dál takto nemůže. Proto bychom měli zbystřit, pokud už se ultimátum v našem vztahu objeví a nebrat je na lehkou váhu. Něco ve vztahu není v pořádku. Něco někde nefunguje tak, jak by mělo.

Jak přistupovat k ultimátu?

Ultimátum je v podstatě jen výkřik o pomoc. V této chvíli tedy není úplně důležité, jak přesně zní, ale proč a z jakého důvodu bylo ultimátum ve vztahu vysloveno. A to je to, kde bychom společně s partnerem měli začít, pokud chceme náš vztah posunout tím správným směrem.
Častou chybou je, když se při vyslovení partnerova ultimáta zalekneme a zpanikaříme jen proto, abychom danou situaci zachránili. Začneme se rozhodovat na základě strachu a pocitu viny, čímž umožňujeme, aby s námi partner manipuloval. Takové chování s největší pravděpodobností povede dřív nebo později k rozpadu vztahu nebo v lepším případě krizi.
Proto je velmi důležité, abychom otevřeli diskusi s naším partnerem, pokud se ve vztahu objeví ultimátum. Rada tedy zní - komunikujte, komunikujte, komunikujte. Pokud nejste schopni s partnerem komunikovat, začněte se to učit. Je to to nejdůležitější, co vás ve vztahu posune. Pokud to sami nezvládnete, nebojte se vyhledat partnerského poradce, který vám s komunikací ve vztahu pomůže. Komunikace je totiž alfou a omegou vztahu.Na komunikaci vše stojí a taky padá, proto to mějte neustále na paměti.

Pokud chcete použít ve vztahu ultimátum

Ještě než použijete ultimátum ve vztahu, zamyslete se, zda vaše situace nejde vyřešit jinak. Pokud naznáte, že to opravdu nelze vyřešit jinak, domlouvání nepomáhá, partner neplní vaše prosby, je nerozhodný a nechává zodpovědnost za vztah na vás, pak použít ultimátum můžete, ale vše má svá pravidla.
• Pokud jste se rozhodla ultimátum ve vztahu dát, ujasněte si, jaký je váš záměr. Vždy směřujte pozornost jen jedním směrem. Je dobré, aby ultimátum mělo nějakou strukturu a konkrétnost. Nestačí říci jen: "Chci, aby ses mi více věnoval, jinak je s námi konec", ale protějšek potřebuje vědět, co pro vás znamená, aby se vám více věnoval. Buďte co nejvíce konkrétní.
• Pokud dáváte ultimátum, uvědomte si, zda jste ochotna jej také dodržet. Je mnoho případů, kde ženy i muži dávají ve vztahu ultimáta, ale nejsou schopni je dodržet. Ultimáta pak několikrát ještě opakují. Partner ultimáta začne ignorovat a nebere vás vážně, jelikož jste je nikdy nedodrželi. Pokud ultimátum vyslovíte, dodržte jej.
• Promyslete si, jakým způsobem předáte svoje ultimátu ve vztahu svému protějšku. Můžete to říci několika způsoby. Např. můžete říci: "Buď se ke mně nastěhuješ, nebo je mezi námi konec." Tímto dostáváte druhého do pozice, kdy je přitlačen do kouta, může nabít pocitu, že nechcete s ním danou situaci řešit a chcete, aby bylo vše jen po vašem. Takto to ve vztahu úplně fungovat nebude.
Můžete říci stejnou věc, ale jiným způsobem, např. "Chodíme spolu už více než dva roky a mrzí mě, že si u mě nenecháváš žádné věci. Jestliže na tom v budoucnu nebudeš chtít něco změnit, měli bychom si společně pohovořit o smyslu našeho vztahu." V podstatě řeknete to samé, ale váš protějšek nebude mít pocit, že jej tlačíte do kouta a bude přístupnější diskusi.
• Pokud dáváte ultimáta, vyvarujte se sebeponižování. Nikdy byste neměli reagovat tak, abyste se za ultimáta, která dáváte, styděli. Např. "Pokud to ještě jednou uděláš, zabiji se." Tohle opravdu není dobrá cesta k tomu, aby si vás partner vážil a splnil vám váš požadavek. Mohlo by se stát, že partner vám to už nikdy neudělá, ale také že už jej nikdy neuvidíte, protože od vás odejde.
Ultimáta ve vztahu mají svoje výhody a nevýhody. Je důležité si uvědomit, jakým způsobem jsou podaná a jak k nim přistupovat tak, aby se vztah mohl posunout tím správným směrem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
CZIN.eu
ONCZ.NET

katalog odkazů, firem a PR článků
Pozri.cz - vyhledávač
Katalog web stránek Webatlas.cz
SL- stránky o duchovnu a šťastném životě

Výuka výkladů karet a budoucnosti