Pokud dlouho neodpovídám na tvůj dotaz přečti si tento článek.

Minulé vztahy a jejich následky

2. ledna 2018 v 11:49 | Dabelinka |  Vztahy
Všude dnes slyšíme, že máme žít přítomností tady a teď. To je sice pěkné, ale stejně se nám často minulost promítá do dnů současných. Jinak tomu není ani ve vztazích. Některé minulé vztahy nás mohou bohužel ovlivňovat i negativně. Jaké problémy mohou způsobit právě takové minulé vztahy nebo minulé vztahy našeho partnera?

Každého z nás v životě ovlivňuje to, co prožil. Ovlivňují nás naše zkušenosti, a to ve všech oblastech života, stejně tak ve vztazích. Podobně tak všechny naše minulé vztahy mohou ovlivňovat to, jak nahlížíme na partnera současného. Mnohé vztahy nás mohou ovlivnit pozitivně, přestože nakonec neskončily happy endem. Posunou nás o kus dál, naučíme se v nich vztahovým dovednostem a také porozumět lépe sami sobě. Pak ale mohou být vztahy, které negativně ovlivní naše smýšlení anebo nám jinak zasahují do našeho dalšího vztahu.

Minulý vztah vyvolává ve vašem partnerovi pocit hněvu a ublížení

Pokud váš partner či partnerka při jakékoliv zmínce o svém bývalém protějšku, jej začne očerňovat a obviňovat, je jasné, že se takový člověk ještě nevyrovnal se svým hněvem. Problémem může být, že se třeba z ublížení, pocitu křivdy, či pocitu viny z minulého vztahu zcela nezotavil.
Pokud například takového člověka jeho partner podvedl a z vašeho protějšku je cítit ještě dnes nenávist, zloba a ponížení, není to dobré znamení. Možná vám to může ze začátku lichotit, že váš partner či partnerka nemá jediné pěkné slovo pro svého ex partnera, ale raději se neradujte předčasně.
Je totiž dost dobře možné, že tuto nevyřešenou křivdu může nakonec partner promítnout i do vás. Může se pak stát, že přestože vy jste zcela někdo jiný, než jeho či její ex, bude mít tendenci ve vás vidět už předem to špatné, co zažil/a v minulém vztahu. Nejhorší variantou pak je, když takový partner vidí a hází veškerou vinu vždy jen na své bývalé a sám si není ochoten připustit žádné pochybení.
Někdy se časem citové rány u takového partnera zahojí a jeho zloba pomine. Někdy se ale čekání na to, že to časem partner nějak v sobě zpracuje, mine účinkem. Takový člověk je pak často opět opouštěn. To ho pak jen více utvrzuje, že všichni okolo jsou špatní. Myslím, že zde je určitá naděje na změnu k lepšímu v případě, že si je takový člověk svůj problém schopen uvědomit a přiznat. Větší šance pak samozřejmě je, pokud je ochoten na sobě pracovat. Pomoc odborníka může proces značně zefektivnit a urychlit.

Partner se cítí zodpovědný za svého bývalého partnera či partnerku

Pokud se váš partner či partnerka cítí nepřiměřeně zodpovědný za život svého ex protějšku, zřejmě se dosud nevymanil z minulého vztahu. Svoji nadstandardní starost a kontakty s bývalým partnerem pak zdůvodňuje pocitem lítosti, viny a zodpovědnosti k němu. Pocitem viny se často trápí opouštějící partner. Díky takovému pocitu viny má pak pocit, že musí svému bývalému partnerovi stále pomáhat a dělat vše proto, aby mu náhodou ještě více neubližoval.
S takovým přístupem svých partnerů se často potýkají ženy, kvůli kterým například odešel partner od rodiny. Ten se pak často chová tak, že si dělá o svoji bývalou partnerku neustále starost. Neurčí-li pak mezi bývalým a současným vztahem hranice, může to vést k rozvratu současného vztahu. Pokud se nacházíte v takovém vztahu, je vhodné se k určitému termínu dohodnout na dodržování pravidel (s ohledem třeba na děti), které bude váš partner ve vztahu k ex dodržovat. Jinak se může váš vztah proměnit v podivný trojúhelník, který nebude vyhovovat nikomu.

Váš partner má trauma z ublížení v minulém vztahu

Pokud je váš partner či partnerka citově labilní, často si stěžuje, jak jí nebo jemu bylo ubližováno v minulých vztazích, mějte se raději na pozoru. Do role utěšitele a zachránce se nemají tendenci stavět jen muži, ale stejnou měrou i ženy. Zachraňovat novým vztahem partnera, ve kterém je ještě mnoho bolesti, není ten nejlepší nápad.
Často to může být člověk, který má krátce po rozchodu, a proto ještě není schopen navázat plnohodnotný vztah. V takovém případě je lepší do takového vztahu vůbec nevstupovat a dát svému protějšku čas ozdravit sám sebe.
Jiný případ je pak partner, který má nějaké trauma z minulého vztahu, jako je např. zneužívání partnerem, fyzické ubližování nebo ponižování. Nemusí jít jen o ženu, která je například obětí domácího násilí, ale může jít také třeba klidně o muže. Příkladem může být dopis paní Dany: "Jsem na jednu stranu ráda, že jsem po rozvodu našla úžasného partnera. Na všem se domluvíme, je hodný, vše mezi námi funguje, kromě sexu. Máme sex jednou za 2 měsíce, někdy ani to ne. Vím, že na vině je jeho bývalá manželka. Byla mu nevěrná, ponižovala ho, ošklivě mu nadávala, říkala o něm, že je k ničemu. Partner o tom nechce více mluvit, odborníka odmítá. Říká, že na sex nikdy moc nebyl, ale já jsem náhodou zjistila, že se uspokojuje sám u počítače."
V případě partnerů zasažených hluboce určitým traumatem je možné, že přestože se budete snažit jim vší silou pomoci, přesto nedokážou být emocionálně dostupní. Mohou mít problém navázat vztah na intimní úrovni a mohou mít třeba problém se vám jakkoliv otevřít. Mohou je také trápit psychické problémy, různé bloky, velmi často bojují sami se sebou. To samozřejmě nebude přispívat k pohodě ve vztahu. Pokud je jasné, že takový stav, se kterým se potýká jeden z partnerů, nelze svépomocí zvládnout, je vhodné vyhledat pomoc odborníka.

Váš partner uvízl v "osudovém" vztahu

Vnímání minulého vztahu jako "osudového" může značně ovlivňovat budoucí vztahy. Rozchod v době, kdy se vztah nestačil přehoupnout ze stádia prvotní zamilovanosti do stádia dalšího, může někdy způsobit nereálné vnímání takového vztahu. Většinou z nějakých vnějších okolností vztah skončí. Partner si pak takový vztah zidealizuje, což mu působí problémy v dalších vztazích.
Neváhejte oslovit partnerského poradce, pokud vám problémy způsobují minulé vztahy vaše nebo vašeho partnera. Taktéž, pokud máte pocit, že stále nacházíte jen partnery, kteří se nezbavili minulosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
CZIN.eu
ONCZ.NET

katalog odkazů, firem a PR článků
Pozri.cz - vyhledávač
Katalog web stránek Webatlas.cz
SL- stránky o duchovnu a šťastném životě

Výuka výkladů karet a budoucnosti