Pokud dlouho neodpovídám na tvůj dotaz přečti si tento článek.

Vyzkoušejte menstruační kalíšky

6. září 2017 v 21:59 | Dabelinka |  Menstruační kalíšek
Každá žena za svůj život spotřebuje až 15 tisíc menstruačních vložek nebo tampónů. To je velké množství odpadu, které přidáváme naší zemi zbytečně ke skládkování nebo spalování. A právě menstruační kalíšky jsou na tento problém možným řešením. Kalíšek totiž kromě krve neprodukuje žádný další odpad. Jeho životnost je přitom 10 až 15 let. Což nám napovídá, že žena kromě planety výrazně šetří také své peněžence.
Za pomůcky na jeden menstruační cyklus žena v průměru zaplatí asi 100 korun. Menstruační kalíšky potom v průměru koupíte asi za 500 korun. Už za necelý půlrok tedy začnete šetřit peníze a kromě kalíšeku nebudete potřebovat nic jiného. Kalíšek je také velmi praktický. Na dlouhé cesty už s sebou nebudete muset tahat pakl vložek nebo taštičku plnou tampónů, ale postačí vám právě tato šikovná menstruační pomůcka. A potíže odpadnou také při nepravidelné nebo nečekané menstruaci. Kalíšek totiž budete mít neustále doma, a tak vás náhlá menstruace už nikdy nepřekvapí.


Menstruační kalíšky mají různé velikosti. Jak vybrat ten správný?

Vybrat správnou velikost kalíšku je obzvlášť důležité, neboť jen tak se žena při jeho užívání cítí v pohodlí a v bezpečí. Jednotlivé odchylky většinou bývají v milimetrech, menstruační kalíšky by ale při nošení neměly být cítit nebo ženě nijak vadit. Také by neměly protékat nebo dělat jiné potíže. Na trhu existují 3 základní velikosti, ze kterých můžete vybírat:
 • Velikost S: Průměr nejmenšího kalíšku se pohybuje od 38 do 43 mm. Objem může být v rozpětí od 9 do 18 ml s délkou od 35 do 44 mm, záleží na výrobci. Menstruační kalíšky velikosti S jsou vhodné pro dívky do 25 let, dále pro ženy, které ještě nerodily.
 • Velikost M: Průměr středního kalíšku se pohybuje od 44 do 49 mm. Objem může být v rozpětí od 19 do 29 mm s délkou od 45 do 52 mm, opět záleží na výrobci. Jsou vhodné pro ženy, které už rodily, dále pro ženy v přechodu nebo pro ženy se slabším svalstvem pánevního dna.
 • Velikost XL: Průměr největšího kalíšku se pohybuje od 44 do 49 mm. Objem může být v rozpětí od 30 do 38 ml s délkou od 53 do 65 mm, opět záleží na výrobci. Jsou vhodné pro ženy, které mají po porodu, stejně jako pro ženy se silnějším krvácením. Záleží na anatomii každé ženy, která se může výrazně lišit.
Popis ale nemusí přesně sedět. Mladá dívka s velkou pochvou bude pravděpodobně potřebovat větší kalíšek. Stejně tak by měla sáhnout po menší velikosti žena, která je sice starší, ale aktivně sportuje a má silné svaly pánevního dna. Je to totiž právě aktivní sport (hlavně pravidelné jógové cviky, posilování a pilates), který může výběr kalíšku ovlivnit. Menší velikosti by také měly volit ženy, které mají stojaté zaměstnání nebo velmi drobnou postavu.

Menstruační kalíšek - zavádění krok za krokem

Zavádění kalíšku není složité, ale má svá pevně daná pravidla. Než se naučíte kalíšek zavádět, je možné, že s ním budete nejprve bojovat. Zhruba po jednom cyklu by se to ale mělo zlepšit. A pokud by vám kalíšek a zavádění stále činil problémy, je na čase vyhledat gynekologa nebo jinou odbornou pomoc.
Jak tedy na menstruační kalíšek a zavádění krok za krokem?
 1. Před prvním použitím kalíšek vyvařte nebo dezinfikujte.
 2. Před každým zavedením si důkladně umyjte ruce.
 3. Kalíšek podélně zmáčkněte a nasuňte do pochvy.
 4. Že je kalíšek správně zavedený, zjistíte pohmatem. Můžete kalíšek "obkroužit prsty", případně ho zkusit zmáčknout. Měl by se vrátit do původní polohy.
 5. Při zavádění kalíšku je důležité, aby byla žena uvolněná. Zavádění je nejlepší provádět v sedě nebo v podřepu.
 6. Kalíšek se v závislosti na síle menstruace vyprazdňuje 2x až 5x denně. Menstruační kalíšky se ale mohou používat až 12 hodin denně v kuse, aniž by hrozil toxický syndrom šoku nebo jiné potíže.
 7. Po každém použití je třeba kalíšek umýt vodou. Pokud to situace dovoluje, pak ho můžete vydezinfikovat.

Menstruační kalíšky nevyžadují téměř žádnou péči

Možná vás napadá, jak se menstruační kalíšky používají v běžném životě. Úplně bez práce je to doma, kde máte v koupelně po ruce neustále umyvadlo nebo bidet, kde můžete kalíšek očistit. Doma ho také kromě oplachování můžete po konci menstruace vyvařit. Horší je to v běžném životě. Máme pro vás ale několik tipů, jak to zvládnout v kavárně i při stanování v přírodě.
Nejprve k veřejným místům. V kavárně, divadle, škole, práci a dalším veřejným místům se vždy snažte vyhledat toaletu, u které je umyvadlo. Pokud umyvadlo není k dispozici, pak si s sebou na toaletu vezměte lahvičku s obyčejnou vodou, kterou kalíšek jednoduše omyjete nad záchodovou mísou. Pokud na vodu zapomenete, použijte toaletní papír nebo ubrousek. Tím kalíšek provizorně očistěte a omyjte při nejbližší příležitosti.
Při pohybu ve volné přírodě například při výletech, čundrech nebo kempování, dodržujte stejné zásady. Používání kalíšku je pohodlné a snadné. Jediným problémem může být používání kalíšku při zimních bivacích nebo pobytu v zimní přírodě. V minusových teplotách může být výměna kalíšku nepříjemná, proto popřemýšlejte, zda raději dočasně nezvolit jinou alternativu.

Menstruační kalíšky a 10 důvodů, proč je používat

 • Menstruační kalíšky mohou využívat i dívky a ženy, které ještě neměly pohlavní styk.
 • Kalíšky můžete použít i při sportování nebo v noci bez nutnosti výměny.
 • Kalíšek je vhodný i pro silnou menstruaci. Vejde se totiž do něho až 3x více obsahu.
 • Kalíšek není třeba vyjímat, pokud jde žena záchod.
 • Kalíšek je ekologický a šetří životní prostředí.
 • S kalíškem ušetříte každý měsíc nemalé peníze.
 • Snižuje riziko toxického syndromu šoku, neboť nezadržuje krev jako tampón, kde se mohou vytvářet bakterie.
 • Jako materiál se nejčastěji používá lékařský silikon, který pro tělo není nijak závadný.
 • Při špatně zvolené velikosti některé firmy garantují zpětnou výměnu kalíšku.
 • Při správném používání je životnost výrobku až 15 let.
 • Jaké jsou nevýhody menstruačních kalíšků?

  • Kalíšek má specifické zavádění, které někomu může dělat zpočátku problémy.
  • Kalíšek se může hůře zavádět ženám, které mají při menstruaci nízko položený děložní čípek.
  • S kalíškem se hůře manipuluje v horách a obecně v přírodě. Je třeba pitná voda na opláchnutí nebo alespoň na prozatímní otření.
  • Pokud je kalíšek špatně zavedený, může protékat.
  • Kalíšek se kvůli možné infekci nesmí užívat v šestinedělí po porodu.
  Výhody a nevýhody kalíšku už dokáže každá žena zvážit sama. Jedno je však jisté. Díky kalíšku budete šetřit jak životní prostředí, tak vaši peněženku. A to už stojí za zvážení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
CZIN.eu
ONCZ.NET

katalog odkazů, firem a PR článků
Pozri.cz - vyhledávač
Katalog web stránek Webatlas.cz
SL- stránky o duchovnu a šťastném životě

Výuka výkladů karet a budoucnosti