Pokud dlouho neodpovídám na tvůj dotaz přečti si tento článek.

Menstruace a co ji doprovází

6. dubna 2017 v 11:54 | Dabelinka |  Dospívání a menstruace

Bolestivá menstruace postihuje spíše mladší ženy

Dysmenorea neboli nadměrně bolestivá menstruace může mít různé stupně závažnosti a postihuje zejména ženy do čtyřiadvaceti let. Potíže mohou kolísat od neurčitých tlaků v podbřišku až po velmi silné křeče vystřelující do nohou a do zad. Dále bývají spojeny i s bolestmi hlavy, průjmem, zvracením a v závažnějších případech i se stavy krátkého bezvědomí.


Už týden předem - PMS

V souvislosti s menstruačním cyklem se hovoří rovněž o tzv. premenstruačním syndromu (PMS). Projevuje se asi týden před začátkem samotné menstruace bolestmi břicha, napětím v prsou, bolestmi hlavy, změnami nálad (podrážděnost nebo deprese), zhoršením kvality pleti, poruchami trávení, zácpou či nadýmáním. Všechny tyto potíže většinou nástupem menstruace odezní.

Menstruační migréna

V období menstruace se může objevovat rovněž menstruační migréna. Rozeznávají se její dva podtypy. První je tzv. pravá menstruační migréna (PMM), která se vyskytuje výlučně v období prvního dne menstruace a dva dny před a dva po tomto dni (celkem pět dní), nejméně ve dvou nebo třech menstruačních cyklech za sebou. Udává se, že deset procent pacientek s migrénou bez aury má právě PMM.
Druhým typem je nepravá menstruační migréna neboli migréna asociovaná s menstruací. Ta může probíhat kdykoliv i mimo uvedené období. Tento podtyp tvoří asi polovina všech pacientek s migrénou bez aury.
"Přesný vztah mezi ženskými pohlavními hormony a migrénou nejsme dosud schopni definovat, ale z pozorování je jasné, že určitě existuje," říká Pavel Turčan. "Poměrně často se setkáváme se ženami, které začaly migrénami trpět od puberty, s nástupem menstruačního cyklu, a ustaly jim až nástupem klimakteria se zástavou menstruačního cyklu."

Proti menstruační bolesti tabletami i alternativně

V léčbě dysmenorey se často ordinují analgetika, která slouží ke zmírnění bolesti. Například volně prodejné léky obsahující léčivou látku ibuprofen, která patří do skupiny tzv. nesteroidních protizánětlivých léčiv. Zabraňuje tvorbě prostaglandinů, které jsou zodpovědné za vznik bolesti a zánětu a uvolňují se v místě poškození tkáně.
"Menstruační bolesti mohou ženy ovlivňovat také pomocí alternativních metod. Doporučuje se teplá koupel a horké obklady na dolní polovinu břicha. Pomoci mohou také masáže břicha a bederní krajiny prováděné v týdnu před menstruací, které podporují svalovou relaxaci a předcházení křečím," doporučuje lékařka. "Vhodná jsou i cvičení, jako jsou jóga či plavání. Poskytují uvolnění, zlepšují krevní oběh i náladu," dodává MUDr. Polášková.

Obecně je důležitá duševní pohoda. Stres či jiné problémy mohou podstatně narušit duševní rovnováhu a aktivovat menstruační bolesti i bez hormonálních příčin.
Některé ženy pozorují zlepšení menstruačních obtíží po změně životosprávy. Je potřeba pít dostatek tekutin, jíst zeleninu a ovoce, celozrnné potraviny, naopak vynechat cukry, bílou mouku a živočišné tuky. Vhodné jsou potraviny bohaté na vápník, hořčík a také vitaminy B, C a E. Pomocnými prostředky přírodní povahy mohou sloužit také rostlinné čaje a bylinné léky (třezalka, kopřiva dvoudomá, mořské řasy, chaluhy nebo měsíček lékařský).


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máš už menstruaci?

Ano mám 61.5% (67)
jen výtoky 23.9% (26)
zatím ne 14.7% (16)

Komentáře

1 Eliss | Web | 6. dubna 2017 v 12:13 | Reagovat

Já naštěstí bolesti nemám, ale tu změnu nálady ano...

2 Andy | E-mail | 6. dubna 2017 v 21:11 | Reagovat

Tak, mám výtok, mírné bolesti v podbříšku, bolí mě nohy i hlava, hlasitý zvuky mě přivádí k šílenství a mám změnu nálad, tak jen čekám, kdy to příde :DD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
CZIN.eu
ONCZ.NET

katalog odkazů, firem a PR článků
Pozri.cz - vyhledávač
Katalog web stránek Webatlas.cz
SL- stránky o duchovnu a šťastném životě
Výuka výkladů karet a budoucnosti