Pokud dlouho neodpovídám na tvůj dotaz přečti si tento článek.

H.A. může i uškodit na zdraví

23. srpna 2012 v 15:50 | Dabelinka |  Antikoncepce
Za "velký milník v plánovaném rodičovství" označuje hormonální antikoncepci MUDr. Helena Máslová. Podle ní by ji měly užívat jen ty ženy, které si v žádném případě těhotenství nemohou dovolit. Lékařka upozorňuje na to, že hormonální antikoncepce obsahuje estrogen, který byl v roce 2002 zařazen mezi prokázané karcinogeny. "Je také známo, že hormonální antikoncepce zvyšuje riziko tromboembolických nemocí," informuje MUDr. Helena Máslová a varuje před řadou dalších nežádoucích účinků. Určitě se však nedá říci, že by byla striktně proti užívání hormonální antikoncepce.


Nakonec je to jeden z nejspolehlivějších způsobů, jak předejít neplánovanému těhotenství. Ti lidé, kteří jsou zastánci hormonální antikoncepce, budou dávat k dobru ještě zlepšení pleti, úpravu menstruačního cyklu, nebo třeba možnost regulace menstruace. Je také pravda, že hormonální antikoncepce snižuje pravděpodobnost rakoviny vaječníků.

Hormonální antikoncepci by neměly užívat:

  • těhotné ženy
  • ženy, které mají neléčený vysoký tlak
  • ženy, které mají poruchy jaterních funkcí
  • ženy s nadměrnou srážlivostí krve
Gynekolog, který HA předepisuje, rozhodně musí být seznámen se zdravotním stavem ženy.

Kdy začít používat hormonální antikoncepci?

Odborníci i laici se zřejmě shodnou na názoru, že hormonální antikoncepci by měly používat dívky, které začnou žít pravidelným sexuálním životem. Ale je také důležité si uvědomit, že pokud začne dívka užívat hormonální antikoncepci příliš brzy, může mít časem problémy s otěhotněním. Za těmito problémy může, ale nemusí, být i narušená psychika. MUDr. Máslová míní, že delší užívání HA má na psychiku rozhodně vliv. Již dříve uvedla, že je osobně přesvědčena, že kromě ztráty libida může antikoncepce vést i ke zvýšené emoční labilitě a sklonům k depresím.
Nyní už ale na trhu existuje mnoho druhů hormonální antikoncepce a lékař po posouzení zdravotního stavu tak navrhne tu nejšetrnější. Objevila se dokonce už i hormonální antikoncepce pro muže. Její další výzkum se však nikam neposunul, i proto, že testované výrobky měly citelné vedlejší účinky.
Přesto se ale nemusí jen žena bránit nechtěnému těhotenství. Nejšetrnější variantou pro ženský organismus je používání kondomu. Na tom se ale musí dohodnout oba partneři.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Julča | Web | 23. srpna 2012 v 16:49

No, a co si o tom myslíš ty, Dabelinko? jakou odpověď z ankety bys zvolila?

2 Dabelinka | Web | 24. srpna 2012 v 0:09

Ahoj Julčo,
Já jsem obecně k hormonální antikoncepci skeptická. Znám totiž hodně žen, které spíše uškodila než pomohla, anebo jim vyloženě nepomohla zdravotně anebo ať již jde o původní účel zabránění těhotenství. já mám za to, že když člověk má mít sex tak si nikdy nemůže být 100% jistý že antikoncepce je spolehlivá. Přírodu člověk neobalamutí. Navíc znám hodně žen které otěhotněly i skrze hormonální antikoncepci a pár i skrze poctivé braní pilulek.
Zkrátka já osobně hormonální antikoncepci neberu a ani nechci. Existují totiž i jiné metody, jen je to o tom nebýt líná a zajímat se trochu o to. Nechci ti poničit zdraví, byť by se to mohlo projevit třeba po letech. Navíc spousta gynekologů předepisují hormonální antikoncepci i proto, že mají  s farmaceutiky uzavřenou smlouvu. Hormonální antikoncepce je totiž slušný byznys, umí se na tom skvěle vydělat to nepopírám.
Můj názor je tedy skeptický. Věřím tomu, že je to velmi jednoduchý druh antikoncepce, ale i drahý - časem když si spočítáte ty finance ... tak přijdete na slušné částky, navíc upřímně kde na to mají mladé náctilété holky brát peníze? Znám případy kdy dlouholeté braní antikoncepce způsobilo neplodnost a od mladého věku tuplem.
Hormonální antikoncepce když se o to člověk trochu zajímá tak vlastně v těle simuluje těhotenství a ta pauza na menstruaci je spíše takové pseudokrvácení.
Doufám tedy Julčo, že na tvou otázku jsem ti odpověděla. Asi je to trochu sloh, ale doufám, že tě tato odpověď uspokojí, tak jak sis přála. Pokud bych se mohla zeptat já TEBE na tu samou otázku? Mohu?

3 Julča | 24. srpna 2012 v 9:26

Ahoj, no zkušenosti s ní nemám, jelikož mi je teprv 14 let, ale tak do budoucna mě to zajímá. Kamarádčina mamka i přesto, že antikoncepci poctivě brala, otěhotněla, takže to asi nebude tak spolehlivé, takže s tebou souhlasím.. Navíc přece jenom to jsou umělé hormony, které jsou v našem těle nepřirozeně... Tak ti děkuju za odpověď a moc se mi líbí, tady tento blog :)

4 Dabelinka | Web | 24. srpna 2012 v 21:12

Julča: Děkuji za odpověď, jak tak čtu, tak se shodneme. :) Já též s hormonální antikoncepcí vlastní zkušenost nemám, odmítám ji brát. Stačí mi příběhy z mého okolí. A jsem ráda, že se ti blog líbí :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama
CZIN.eu
ONCZ.NET

katalog odkazů, firem a PR článků
Pozri.cz - vyhledávač
Katalog web stránek Webatlas.cz
SL- stránky o duchovnu a šťastném životě
Výuka výkladů karet a budoucnosti