Pokud dlouho neodpovídám na tvůj dotaz přečti si tento článek.

Antikoncepce přímo na kůži

16. července 2011 v 22:39 | Dabelinka |  Antikoncepce
O tom, že kůže je schopna efektivně přijímat léčivé látky, věděli už ve starém Egyptě, kdy na léčení používali nejrůznější hojivé masti. Transdermální aplikace léčiv (trans dermis = lat. přes kůži) je v současnosti rychle se rozvíjejícím odvětvím a náplast je již běžně užívána v několika oblastech léčby - např. k tlumení silné chronické nebo lokální bolesti, kinetóz, k odvykání kouření, k hormonální substituční léčbě žen po menopauze, k léčbě hypertenze, anginy pectoris a k prevenci početí hormonální antikoncepcí.

U celé řady léků je transdermální aplikace nyní připravována nebo je ve stadiu klinických zkoušek. Přesto je tato možnost podávání léčiv chápána v lékařské i laické veřejnosti dosud spíše jako novinka, kterou obklopují nejasnosti týkající se například možnosti dávkování, nedůvěra v mechanismus vstřebávání či strach z odlepení...

Povědomí o antikoncepční náplasti v poslední době značně roste, zvyšuje se počet jejích uživatelek a gynekologové se stále častěji setkávají se žádostí o výměnu pilulek za antikoncepční náplast. Antikoncepční náplast totiž přináší oproti klasickým antikoncepčním práškům několik výhod a lze ji specificky doporučit pro několik skupin uživatelek hormonální antikoncepce.

ŠETŘÍ JÁTRA A ZAŽÍVACÍ SYSTÉM

Hormony obsažené v náplasti se vstřebávají do krve přímo kůží, jejich vstřebávání není ovlivněno aktuálním stavem zažívacího traktu a také odpadá první průchod játry (first pass effect). Z toho důvodu je možné, aby náplast obsahovala menší množství hormonů, než je tomu u prášků. Díky tomu náplast zatěžuje játra a zažívací systém méně než klasické antikoncepční pilulky a je vhodná zejména pro pacientky se zažívacími obtížemi, u nichž se častěji projevují nevolnosti a zvracení, které snižují účinnost hormonální antikoncepce podávané v prášcích.

MINIMALIZUJE CHYBY V UŽÍVÁNÍ

Další výhodou náplasti je minimalizace chyb v užívání, zejména u mladších pacientek, které nedodržují režim každodenního užívání prášků ve stejnou dobu. Z tohoto úhlu pohledu je hodnocena jako spolehlivější antikoncepce. Prodloužením intervalu užívání z jednoho dne na týden
a časová tolerance přelepení náplasti plus 2 dny režim užívání podstatně usnadní. Zatímco antikoncepční pilulky užívá bezchybně pouze jedna třetina žen, antikoncepční náplasti používá bez problémů celých 99 % žen1. Přitom při chybách v užívání pilulek se riziko nechtěného těhotenství zvyšuje až 6x!

STABILNÍ HLADINA HORMONŮ

Stabilní hladina hormonů je důležitá u pacientek, které trpí nepříjemnými stavy spojenými s menstruačním cyklem - např. bolesti hlavy až migrény, často provázené i zvracením, průjmem a kolapsovými stavy. Nová klinická studie prokázala pozitivní účinky antikoncepční náplasti na bolesti hlavy, kdy jedna skupina žen používala náplast v klasickém cyklickém režimu, druhá skupina kontinuálně po 12 týdnů. U obou skupin byla prokázána menší četnost výskytu bolestí hlavy díky postupnému dodávání hormonů do těla.

ZVÝŠENÍ KOMFORTU

Zvýšení komfortu v užívání hormonální antikoncepce vítá mnoho pacientek. Ať už jde o užívání jednou týdně, kdy pacientky nejsou vázány na striktní užití pilulek každý den, nebo možnost regulace menstruace prostřednictvím kontinuálního užívání náplasti. Užívání antikoncepční náplasti jednou týdně jistě usnadní život ženám s nepravidelným pracovním režimem - letuškám či pracujícím na směny. V době dovolených, při závažnějších životních událostech nebo jen pro zvýšení osobního pohodlí lze lepit náplast kontinuálně a zvolit frekvenci a čas příchodu menstruačního cyklu. Výhodou náplasti je i to, že díky nízkým hladinám hormonů nezvyšuje hmotnost uživatelek.

Ze zprávy agentury Reuters, která pojednávala o trendech v oblasti zdraví žen do roku 2008 vyplývá, že budoucnost hormonální antikoncepce nespočívá ve zvyšování její účinnosti (při dodržování režimu užívání je účinnost antikoncepčních prášků i náplastí kolem 99 %). Naopak, těžiště vývoje se nachází především ve zvyšování komfortu uživatelek, např. prodloužením intervalu užívání, minimalizace chyb v užívání a přidání dalších pozitivních účinků, jako potlačení nežádoucích projevů spojených s menstruací.

Každá žena je jiná a potřebuje individuální přístup. Úlohou gynekologa je pak vybrat ženě antikoncepci přesně "na tělo". Důležitá je v tomto ohledu zejména komunikace mezi pacientkou a gynekologem - do výběru vhodné antikoncepce totiž nevstupují pouze fyzické, ale i psychické aspekty. Ženy si stále častěji slibují od užívání antikoncepce i něco víc než "jenom" antikoncepční účinek. To je oblast, kam se ubírá moderní gynekologie - spolehlivost a nežádoucí účinky hormonální antikoncepce známe, dnes se soustředíme na žádoucí vedlejší účinky. V žebříčku požadavků současných uživatelek na komfort stojí v popředí - omezení menstruačního stresu, stabilita váhy, minimální vliv na obvyklé aktivity ženy, kosmetika… A v neposlední řadě "moderní klientku" jistě zajímá šetrnost k vlastnímu tělu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ♥ NIKOLKA ♥ | E-mail | Web | 16. července 2011 v 22:43

Ahoj :) na mém blogu je bleskowka tak jeslti chceš tak se zapoj :)) zde :

http://nikinka62.blog.cz/1107/8-bleskowka#komentare

PS : neber to jako reklamu dyžtak to ignoruj :)) a ještě máš super blog :))

2 Molly (mariannka) | 29. prosince 2011 v 23:16

Hledala jsem na internetu, jestli by nešlo nějak zjistit, jestli jsem těhotná, protože jsem začala mít pochybnosti o používané antikoncepci. Našla jsem tohle : http://test-tehotenstvi.cz/?stranka=2 a docela mě to uklidnilo v podstatě šlo o stejné otázky, na které ptá gynekolog

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama
CZIN.eu
ONCZ.NET

katalog odkazů, firem a PR článků
Pozri.cz - vyhledávač
Katalog web stránek Webatlas.cz
SL- stránky o duchovnu a šťastném životě
Výuka výkladů karet a budoucnosti