Pokud dlouho neodpovídám na tvůj dotaz přečti si tento článek.

Puberta

21. května 2011 v 9:45 | Dabelinka |  Dospívání a menstruace
Kdy začíná puberta?
Puberta může začít už v 7 letech nebo až ve 13, ale obvykle nastupuje kolem 10 roku života. Celý tento proces může trvat 1 1/2 až 4 roky. Obecně se dá říci, že dívky mohou první menstruaci očekávat 2-3 roky poté, co se jim začalo vyvíjet poprsí.

Tady najdeš některá vodítka, jež ti pomohou určit, kdy dostaneš první měsíčky a vstoupíš do puberty:
Dědičnost - zeptej se mámy nebo nějaké jiné ženy z rodiny, v kolika letech dostala první menstruaci. Je velmi pravděpodobné, že to u tebe bude stejné.
(Poznámka: Lékaři zjistili, že v dnešní době puberta nastupuje asi o rok dříve, než tomu bylo v generaci tvé matky.)
Rasa - afroamerické dívky zpravidla dospívají o něco dříve, než dívky bílé.
Váha - velmi štíhlé dívky dostávají první měsíčky o něco později, silnější dívky dříve.
Dívky, u nichž se první změny projeví dříve, než u jejich kamarádek, se často cítí "divně" a svou odlišnost si více uvědomují. To je naprosto v pořádku, protože podobné pocity mívají i dívky, u nichž puberta začne výrazně později - prostě mají pocit, že nezapadají. Ty si zapamatuj, že až přijde její čas, promění se každá dívka v mladou ženu.
Vývoj během puberty
Co se to děje s mým tělem?
Na tomto místě najdeš vyjmenované hlavní změny, které u tebe buď už probíhají, nebo brzy začnou. Pokud na jejich známky teprve čekáš, nic se neděje. Většinou změny následují v pořadí, v jakém je uvádíme, ale může se to lišit.
Rychlý růst
Další věcí, které si u sebe všimneš, je rychlejší růst, než na jaký jsi byla zvyklá v dětství. Tento jev se nazývá "růstový spurt". Růst nemusí být tak očividný, jako vývoj ňader a objevení ochlupení. Nejdříve si možná všimneš, že se ti zvětšily ruce a chodidla. Po nich se začnou protahovat kosti paží a nohou a vytáhneš se do výšky. Přesně v té době ti může být všelijak, protože budeš muset počkat, až tělo dožene ruce a nohy. Až se tak stane, poměr jednotlivých částí těla se srovná. Možná v tomto období přibereš na váze, čímž jenom vyrovnáš zvětšení kostí.
Poprsí
Prsa se vyvíjejí postupně. Nejdříve si všimneš malých hrbolků pod bradavkami. Od té doby se bude tvé poprsí zvětšovat a ňadra budou plnější. Možná budou v té době citlivější. Jedno prso může růst rychleji než druhé, ale časem se velikost srovná. (Prsa většiny žen nejsou úplně stejná, ale tento rozdíl bývá jen malý.) Každá dívka je jiná, a ty bys na to neměla zapomínat. Konečná velikost tvých prsou záleží na fyzických a genetických dispozicích, jež jsou u vás v rodině dané. Vývoj trvá dva nebo tři roky.
Růst ochlupení
Již brzy ti začnou růst zvlněné chloupky v oblasti podbřišku. U některých dívek ochlupení roste dříve než prsa. Nejprve zaznamenáš jen několik jemných chloupků. Později chloupky dorůstají do větší délky a začínají se kroutit. I když ochlupení roste nejdříve mezi nohama, později zakryje celý klín a může zasáhnout až na vnitřní strany stehen. Celý tento proces trvá dva až tři roky. Několik měsíců po chloupcích v klíně se objeví i chloupky v podpaždí.
"Ženštější" postava
S růstem pánve (kost mezi hýžděmi), se ti rozšíří boky, začnou se tvarovat ňadra (viz výše) a zúží se ti pas. Dívčí tělo se jinými slovy zaoblí a vytvaruje. Některé dívky také rychle přiberou na váze.
Zvýšené pocení
Potní žlázy se zvětší a začnou se aktivněji projevovat, takže se budeš více potit. Zvýšené pocení se může objevit ještě před vývojem poprsí.
Mastná pleť a vlasy
V období dospívání póry v kůži produkují více tukových sekretů, což platí zejména o obličeji. To může způsobit akné. Možná si budeš muset obličej a vlasy mýt v pubertě častěji než dřív.
Změny pohlavních orgánů
Také pohlavní orgány během puberty rostou a mění se. Zevní ženské ústrojí (vulva) kryjí dva páry stydkých pysků. Velké stydké pysky jsou porostlé chloupky; skryté malé pysky nikoliv. Stydké pysky se o něco zvětší. Uvnitř tvého těla dojde k protažení pochvy a zvětší se děloha.
Výtok
Tímto slovem se označuje tekutina, kterou tvé tělo produkuje proto, aby mělo čím zvlhčovat a čistit pochvu. Před nástupem menstruace si možná všimneš nažloutlých nebo bělavých skvrn na spodním prádle. Přesně to je zcela normální výtok z pochvy. Všechno je v pořádku a ty alespoň víš, že v rozmezí 6-18 měsíců patrně začneš menstruovat.
Výtok může být velmi silný nebo naopak téměř neznatelný - obě možnosti jsou normální. Pokud však výrazně zapáchá, má jinou barvu nebo tě v souvislosti s ním něco bolí, svědí nebo dráždí, mohlo by jít o infekci. V takovém případě bys měla vyhledat lékaře - nejlépe dětského gynekologa a poradit se s ním o léčbě.
Měsíčky
První 2 roky může být tvá menstruace nevyzpytatelná. Pro menstruační cyklus je typické, že se 1-2 roky vyvíjí, takže jej budeš nějakou dobu dostávat nepravidelně. V další části textu najdeš všechny informace o menstruaci.
Co se mi to děje s hlavou?
Už sis možná všimla, že se tvé emoce mění. Některé změny jsou nesporně k lepšímu - jiné představují spíše výzvu. Následuje výčet některých citových stavů:
Mění se tvůj způsob myšlení
Tento proces se označuje jako "kognitivní vývoj". Znamená to, že jsi získala schopnost myslet v abstraktnějších pojmech, spíše jako dospělý, než jako dítě.
Umíš mnohem lépe vyjádřit své pocity
Začínáš lépe rozumět svým pocitům. Možná si všimneš, že je náhle umíš mnohem lépe vyjádřit - radost i smutek. Tím získáš jasnější povědomí o sobě samé, o tom, kým opravdu jsi.
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Karfigolka | E-mail | Web | 29. září 2015 v 8:39

Někdo zkušenosti s kosmetikou BioAroma? Moje dcera má obličej samé akné, tak bychom rády vyzkoušely https://www.bioaromakosmetika.cz/prirodni-kosmetika/akne/lecba-akne

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama
CZIN.eu
ONCZ.NET

katalog odkazů, firem a PR článků
Pozri.cz - vyhledávač
Katalog web stránek Webatlas.cz
SL- stránky o duchovnu a šťastném životě
Výuka výkladů karet a budoucnosti