Pokud dlouho neodpovídám na tvůj dotaz přečti si tento článek.

Březen 2011

Rizika pohlavního styku

28. března 2011 v 17:17 | Dabelinka |  Sex

Jak se pozná pohlavní choroba

Nákaza pohlavně přenosnou chorobu, nemusí být hned patrná. Hrozí riziko, že jí její nositel bude roznášet dál. Jestliže jsi měla styk s někým, kdo často mění své sexuální partnery, nech se raději co nejdříve vyšetřit!
Mezi nejčastější projevy pohlavních chorob patří:
  1. výtok z pochvy nebo močové trubice
  2. svědění a bolest kolem genitálií a konečníku
  3. začervenání na genitáliích, konečníku nebo v ústech
Pozoruješ-li některý z těchto příznaků nebo máš-li pocit, že jsi nakažena pohlavní chorobou, měla bys okamžitě vyhledat lékaře.

Vliv HA na akné

28. března 2011 v 17:15 | Dabelinka |  Antikoncepce
Hormonální antikoncepce neslouží jen k ochraně proti nechtěnému těhotenství. Některé její druhy mají příznivé vedlejší účinky i na kůži. Pleť je po nich matnější, jemnější a hladší. Některé tabletky snižují tvorbu kožního mazu a působí na kožní póry. Proto je mnoho dívek používá i jako prevenci akné.

Opravdu to funguje?

Ověřeno zkušeností. Vybrané antikoncepční tabletky zlepšují kvalitu pleti v průběhu 4 - 6 měsíců až u 90 procent svých uživatelek. Projevy akné se zlepšují o více než polovinu. Stále Vás to nepřesvědčilo? Nejúčinnější preparáty dokáží v průběhu 6 měsíců zlepšit akné až o 70 procent. Po roce užívání je ústup akné skoro stoprocentní.

Co nežádoucí účinky?

Mnoho dívek má strach z možných nežádoucích účinků antikoncepčních pilulek. Moderní tabletky působící proti akné nezpůsobují přibývání na váze, nechutenství ani bolestivé napětí v prsou. Tělo si na jejich působení rychle zvyká. Pokud se přesto některý z těchto příznaků objeví, je většinou nezávažný a brzy zmizí. Dlouhodobé studie ukázaly, že antikoncepční tabletky proti akné mají málo vedlejších účinků, a to i po deseti letech užívání.

Vliv HA na poprsí

28. března 2011 v 17:14 | Dabelinka |  Antikoncepce

Působí nějak hormonální antikoncepce na prsa?

Princip efektu hormonální antikoncepce spočívá v uvolňování ženských pohlavních hormonů, tzv. estrogenů, čímž dochází k zabránění dozrávání a uvolňování vajíček z vaječníků dále do dělohy. Zároveň dochází ke změnám děložní sliznice, které znemožňují případné uhnízdění vajíčka. Současně s tím je ovlivněna i prsní žláza, takže žena může pozorovat napětí v prsou i jejich částečné zvětšení. Napětí v prsou je nejčastěji přechodným jevem, který se objevuje na počátku užívání hormonální antikoncepce a ustupuje zpravidla do třetího měsíce užívání.

Má užívání hormonální antikoncepce nějaký vliv na kojení?

Při užívání této metody antikoncepce bezprostředně po porodu může dojít ke snížení tvorby mléka. Některé ženy mohou pozorovat samovolný odtok mléka z bradavek. Samotné užívání hormonální antikoncepce však nemá žádný vliv na kvalitu mléka, a tak není kojení kontraindikací k jejímu užívání.

Má hormonální antikoncepce vliv na nádor prsu?

Tato otázka vedla v minulých letech k intenzivnímu výzkumu a zabývalo se jí mnoho studií. Poslední výsledky ukazují, že u žen užívajících tento typ antikoncepce existuje mírně zvýšené riziko výskytu zhoubného nádoru prsu. Neexistují však žádné důkazy pro zvýšení rizika deset a více let po skončení užívání.
Zhoubné nádory prsu zachycené u žen užívajících hormonální antikoncepci jsou v méně pokročilých stadiích než u žen, které hormonální antikoncepci nikdy neužívaly. Na základě tohoto nelze dosud jasně rozhodnout, zda je zvýšení pravděpodobnosti výskytu nádoru prsu u žen užívajících hormonální antikoncepci způsobeno biologickým účinkem této antikoncepce, či časnějším záchytem nádoru v důsledku pravidelných gynekologických prohlídek.

Sexuální polohy

28. března 2011 v 17:09 | Dabelinka |  Sex
Misionářská poloha
Nejčastější poloha při milování, prostě "klasika". Její výhodou je, že si oba partneři vidí do obličeje a mohou se líbat. Většina aktivity je hlavně na muži. Žena ležící na zádech však může pohybovat pánví v rytmu mužových pohybů. Polohu lze ozvláštnit změnou pozice nohou, kdy jimi žena obejme muže kolem pasu. Umožní mu tím hlubší průnik. Jindy může rozkoš zvýšit naopak natáhnutí nohou. Dochází tím k výraznější stimulaci Venušina pahorku a klitorisu.
Poloha zezadu
Poloha, při které žena klečí na všech čtyřech a muž do ní proniká zezadu je pro mnoho párů tou nejvíce vzrušující. Muž má při ní výhled na ženin zadeček a může si hrát s jejími ňadry. Penis proniká hluboko a díky svému sklonu může ženu dráždit na nejcitlivějších místech pochvy. Vítanou změnou může být vyzkoušení této polohy vestoje, kdy se žena opírá o zeď nebo kus nábytku.
Na koníčka
Při této poloze žena obkročmo nasedá na mužův penis. Její pohyby při milování připomínají jízdu na koni. Většina aktivity je v tomto případě na ženě. Svými pohyby si může sama určovat hloubku i rytmus průniku. Pro muže je velmi vzrušující pohled na prsa a možnost jejich dráždění volnýma rukama.
Vestoje
Poloha vestoje patří k těm náročnějším sexuálním "výkonům". Je vhodná pro milování ve sprše nebo "rychlovky" na neobvyklých místech. Vyžaduje od muže pevné paže a silná stehna. Veškerá aktivita přitom záleží na něm. Milování ve stoje si lze usnadnit opřením ženy o zeď. Může se stát, že se v této poloze dlouho neudržíte. Nevadí. Začátek vestoje může být i vzrušujícím zážitkem před pokračováním v posteli.
To jsou jen některé z možných poloh. Pro pobavení a inspiraci můžete sáhnout po oblíbené Kámasútře.

Menstruační cyklus

28. března 2011 v 17:06 | Dabelinka |  Dospívání a menstruace

Druhy hormonální antikoncepce

28. března 2011 v 17:02 | Dabelinka |  Antikoncepce

Jednofázová antikoncepce

Jak tedy posunout nebo úplně odsunout krvácení? Důležité je vědět, jaký typ antikoncepce používáte. Nejjednodušší je prodloužení cyklu u jednofázové antikoncepce. V tom případě se po dobrání jednoho plata tabletek ihned naváže dalším, takže nevzniká pauza, ve které dochází k pseudomenstruačnímu krvácení. Pozor je třeba si dát u preparátů, které se berou neustále, protože místo pauzy mají některé druhy hormonální antikoncepce přidané tabletky bez obsahu účinné látky. Chce-li odsunout krvácení, musí tedy vyhodit tablety bez účinné látky. Většinou mají jinou barvu a také v příbalovém letáku je uvedeno, které prášky již neobsahují účinnou látku. Tímto způsobem lze odkládat menstruaci libovolně dlouho, aniž by to mělo vliv na zdraví ženy.

Třífázová antikoncepce

Složitější situace nastává u preparátů třífázových. Tam se nedá pseudomenstruační krvácení odsunout na další měsíc, dá se pouze prodloužit doba, než k němu dojde. Principem je po dobrání prášků třetí fáze navázání opět prášky třetí fáze z nového blistru. Prášky prvních dvou fází je třeba vyhodit. Toto řešení je nepraktické, cyklus se prodlouží pouze o pár dní, zatímco ekonomicky to uživatelku zbytečně ruinuje.
Je-li tedy potřeba prodloužit cyklus o více dní, je výhodnější nechat si od lékaře předepsat preparát, který používají k oddálení krvácení ženy bez hormonální antikoncepce, nebo se nechat převést na jednofázovou antikoncepci.

Přechod k jiné antikoncepci

Přechod na jiný druh hormonální antikoncepce je také poměrně jednoduchý. Po dobrání jednoho druhu antikoncepce se v den, kdy začalo pseudomenstruační krvácení, začne brát antikoncepce nová. Ochrana před otěhotněním nastupuje od prvního dne.
Aby si tělo zvyklo na nový druh antikoncepce, potřebuje na to čas. Doporučuje se brát stejnou antikoncepci tři měsíce a teprve poté ji vyměnit za jinou v případě, že uživatelce nevyhovuje. Vystřídání po jednom měsíci užívání sice je možné, ale přistupuje se k němu většinou jen v případě výrazných nežádoucích účinků.

Kdy antikoncepci nebrat?

28. března 2011 v 16:59 | Dabelinka |  Antikoncepce
Hormonální antikoncepce se však nesmí užívat, pokud je žena těhotná. K tomu dojde asi jen v případech, že antikoncepce selže. Pokud žena zjistí, že je těhotná, přestože brala antikoncepci, musí ji ihned vysadit. Estrogeny působí proti hormonům žlutého tělíska, které je po oplodnění zodpovědné za zdárné udržení a pokračování těhotenství, a to asi až do poloviny těhotenství. Pak jeho funkce přebírá placenta.
Estrogenní preparáty se také nesmějí podávat, když žena kojí, protože zpětnovazebně ovlivňují působení hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za tvorbu mléka. Pokud je antikoncepce potřeba, je nutné používat například kondomnebo gestagenní hormonální antikoncepci, která neovlivňuje tvorbu mateřského mléka.

Antikoncepce a těhotenství

28. března 2011 v 16:52 | Dabelinka |  Interupce a těhotenství
Mnoho otázek žen směřuje k vysazení antikoncepce a těhotenství. Po vysazení antikoncepce zase automaticky naskočí normální cyklus s klasickým menstruačním krvácením, tj. uvolňuje se vajíčko, a není-li oplozeno, připravená děložní sliznice se společně s vajíčkem a s krví vyloučí. Někdy může cyklus být trochu nepravidelný, než si tělo zase zvykne na své vlastní hladiny hormonů.
Také okamžitá schopnost otěhotnět po dlouhodobějším braní hormonální antikoncepce bývá většinou snížená. Ovšem spoléhat se na to nedá, protože existují případy, kdy pár vysadil antikoncepci s tím, že "až se zadaří, tak se zadaří". "Zadařilo" se jim však hned při prvních sexuálních radovánkách po vysazení antikoncepce. Není to sice běžné, ale stát se to může.
Mezi laiky někdy koluje pověra, že by žena neměla otěhotnět bezprostředně po vysazení antikoncepce, ale až za několik měsíců, aby nebyl poškozen plod. Žádné lékařské výzkumy ani studie tento fakt neprokázaly. Hormony, které žena dostává, jsou analogy přirozených hormonů vytvářených tělem, odbourávají se v játrech a v těle se za předpokladu dobrých jaterních funkcí nehromadí, a tudíž nijak nemohou ovlivnit případné embryo.

CERVIKÁLNÍ HLEN

28. března 2011 v 16:50 | Dabelinka |  Dospívání a menstruace

Co?

Cervikální hlen je sekret tvořený buňkami hrdla děložního, tzv. cylindrickým epitelem. Skládá se ze dvou složek, polotekutého hlenovitého gelu, který je tvořen glykoproteiny, a z tzv. cervikální plasmy, která obsahuje látky o molekulách malé velikosti jako jsou soli, cukry, tuky a aminokyseliny. Kromě toho obsahuje ještě bílé krvinky a množství protilátek, které slouží jako ochrana proti infekci. Tyto složky a změny jejich poměrů pak ovlivňují jeho fyzikální a biologické vlastnosti, např. tzv. arborizaci - schopnost tvořit při vysychání na podložním sklíčku krystaly podobné kapradinám.

Kde?

Cervikální hlen je, už podle svého názvu tvořen v děložním hrdle, a to v jeho vnitřní části tzv. endocervixu, který jako kanál spojuje pochvu s dutinou děložní. Uvnitř tohoto kanálu jsou tzv. lakuny - dutinky, které jsou "vystlány" cylindrickým epitelem - buňkami, které hlen produkují.

Kdy?

Děložní hlen se vylučuje pořád, liší se ale jeho kvalita a množství, a to v závislosti na fázi menstruačního cyklu. Tyto změny jsou hormonálně závislé a jsou ovlivněny přirozenými pohlavními hormony nebo pohlavními hormony obsaženými např. v hormonální antikoncepci.

Proč?

Sekret děložního hrdla má funkci jakéhosi strážce dutiny děložní. V období ovulace, tedy v době nejpříhodnější k početí, je hojný a řídký, obsahuje nejméně bílých krvinek, a proto je průnik tělu "cizích" spermií do dělohy nejvyšší a nejrychlejší. Na druhou stranu mimo toto období je hlen viskózní, jeho množství malé a obsahuje nejvíce bílých krvinek, takže funguje jako bezpečnostní "zátka" a chrání dutinu děložní jak před záplavou oplodněníchtivých spermií, tak před možnou infekcí.
Vlastnosti cervikálního hlenu a znalosti jeho změn mají pak velký význam v plánování rodičovství, a to jak pomocí tzv. přirozených metod, tak pomocí hormonální kombinované antikoncepce. Přirozená metoda založená na tomto principu je tzv.Billingsova metoda. Věnuje se sledování množství a struktury hlenu. Na začátku cyklu je hlenu málo a je vazký, nedá se mezi prsty "vytáhnout" ("suché" dny). Znamená neplodnou fázi cyklu. Jakoukoli změnu množství nebo tažnosti je třeba chápat jako začátek plodné fáze. Hlenu postupně přibývá, je vodnatý a tažný ("mokré" dny). Po ovulaci se struktura hlenu náhle mění, je ho opět málo a je vazký ("suché" dny). Tři dny po té začínají neplodné dny.
Obdobnou metodou je sledování tzv. arborizace pomocí kapesních mikroskopů. Ve dnech ovulace krystalky hlenu vytvářejí struktury podobné kapradině a označují plodné dny, během kterých je možné otěhotnět nebo, pokud se žena těhotenství brání, kdy je vhodné sexuálně abstinovat.

Cervikální hlen a hormonální antikoncepce?

Progesteronová součást hormonální antikoncepce působí zahušťování hlenu a tím i jeho neprostupnost, takto spolu s inhibicí ovulace přispívá k celkovému kontracepčnímu účinku. Další výhodou tohoto mechanismu působení je spolu se zvýšením počtu bílých krvinek podstatné zvýšení ochrany dutiny děložní před možnou infekcí. Takto hormonální kontracepce výrazně brání vzniku hlubokého pánevního zánětu, který může závažně ohrozit zdraví ženy.
CZIN.eu
ONCZ.NET

katalog odkazů, firem a PR článků
Pozri.cz - vyhledávač
Katalog web stránek Webatlas.cz
SL- stránky o duchovnu a šťastném životě

Výuka výkladů karet a budoucnosti