Pokud dlouho neodpovídám na tvůj dotaz přečti si tento článek.

Inkontinence trápí těhotné i ženy po přechodu

15. února 2010 v 17:08 | Dabelinka |  Ženy a menstruační cyklus
V Česku je jí postiženo více než 350 000 žen! Nyní je k dispozici jednoduché operativní řešení…
Inkontinence je stav, kdy člověk není schopen sám vědomě regulovat odchod moči (případně stolice) z těla. Nejčastěji se týká žen, během svého života se s inkontinencí setká každá druhá.

K úniku moči stačí jen kýchnutí,zakašlání, smích, zvednutí břemene nebo jakákoliv sportovní aktivita, při které se zvýší nitrobřišní tlak. Nesprávně si stresovou inkontinenci pacientky spojují s psychickým stresem.
Nekontrolovaný odchod moči však způsobuje zvýšená pohyblivost hrdla měchýře a močové trubice, nebo nedostatečná činnost vnitřního svěrače.

Další formou inkontinence je urgentní nucení, kdy pacientky musí okamžitě vyhledat toaletu.

Příčiny inkontinence
Močový měchýř je dutý svalový orgán. Mění svůj tvar podle množství tekutiny, která se v něm právě nachází. Měchýř dokáže pojmout až půl litru tekutiny. Jeho vyprázdnění je složitý proces, do kterého se zapojují nervy, dolní část bederní míchy a svalovina močového měchýře. Při vyprazdňování se stahují stěny měchýře a uvolňuje se zevní svěrač. Právě činnost tohoto kruhového svalu, který se nachází pod močovým měchýřem, je člověk schopen vědomě ovládat.
Správná funkce pánevního dna je výsledkem vyvážené funkce tří částí: svalů, pojivové tkáně a nervů, které fungují jako jeden dynamický celek. Nejčastější příčinou inkontinence je ochabnutí svalstva pánevního dna, nebo pojivové tkáně, čímž se močová trubice uvolní ze své původní polohy a umožní moči odtékat i při mírném zvýšení nitrobřišního tlaku. Druhou možnou příčinou je nedostatečnost svěrače močové trubice.
Proč inkontinence trápí hlavně ženy?
Hlavními důvody nefunkčního pánevního dna, a tím i inkontinence, jsou změny způsobené například těžkými porody nebo obezitou. Inkontinence se tedy netýká pouzestarších generací žen, kterým se snižuje v období menopauzy hladina ženského hormonu estrogenu.
U mladších žen způsobují ochabnutí svalů a tkání kolem močové trubice častá těhotenství, těžké porody a porody plodů s porodní váhou vyšší než 4000 gramů, nebo operativní odstranění dělohy. Dalšími rizikovými faktory jsou také chronický kašel při astmatu a nepřiměřená fyzická námaha.

Mám inkontinenci moči - co teď?
Zpočátku může být inkontinence vnímána jako ojedinělý problém s nepatrným množstvím uniklé moči. Postupně se však močová trubice více uvolňuje nebo více ochabuje svěrač a úniky jsou častější s větším množstvím moči.
Ženy musí začít nosit inkontinenční vložky, omezují pitný režim a s rostoucími obtížemi si veškeré aktivity plánují podle dostupnosti toalet. Většinou se začnou vyhýbat společenskému a kulturnímu životu, sportu a sexu. Pokud se nechtěný únik moči stává pro ženu hygienickým i sociálním problémem, měla by jej řešit, neboť každá žena bez ohledu na věk nebo své postavení má právo na schopnost udržet moč.
Možnosti léčby
Existuje několik metod léčby inkontinence. První volbou léčby a prevence zhoršování stavu je posilování svalů pánevního dna, tzv. Kegelovo cvičení. Pokud jsou však svaly výrazně ochablé, nemá už cvičení žádaný efekt.
U žen v menopauze částečně pomáhá medikamentózní léčba léky obsahujícími ženský hormon estrogen, který se zavádí do pochvy formou tablet, čípků nebo krémů.
Hit dnešní doby - miniinvazivní chirurgie a unikátní TVT pásky
Při zákroku se z malého řezu, dlouhého 7 až 10 mm, skrz poševní stěnu vloží pod močovou trubici páska ze speciálního materiálu. Jde o tzv. TVT pásku - jedinečné vlastnosti pásky jsou obsaženy už v jejím názvu TVT (Tension Free Vaginal Tape, což znamená tahuprostá, volná vaginální páska). Páska je umístěna pod močovou rourou volně jako třmínek a omezuje její pokles. Jinými slovy - páska nadzdvihne krček močového měchýře a močovou trubici do přirozené polohy, ve které pak při cvičení, smíchu nebo kašli nedochází k nekontrolovanému úniku moči. Na rozdíl od dosavadních podobných metod není třeba pásku přišívat k okolní tkáni, protože díky své struktuře a speciálnímu povrchu drží v tkáni sama jako suchý zip po dobu 60-90 dní až do doby, než do ní sama proroste.
Účinnost si můžete vyzkoušet přímo na operačním sále!
Operace, která trvá 20 až 30 minut, se provádí ambulantně v lokální anestezii za spolupráce pacientky. Močový měchýř je záměrně naplněn cca 300 ml tekutiny, přičemž pacientka opakovaně zakašle.
Lékař pak individuálně nastaví pásku a zvýší tak její efektivnost pro pacientku. Páska nadzvedne krček močového měchýře a močovou trubici do přirozené polohy, ve které nedochází k nekontrolovanému úniku moči, ale zároveň umožňuje pohodlné močení.

Následná rekonvalescence je velmi rychlá, takže se pacientka během několika dní může vrátit ke svým běžným aktivitám. Během 4 až 6 týdnů po operaci by pacientky neměly zvedat těžká břemena a vynechat pohlavní styk.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marika | 2. dubna 2013 v 12:17

Pokud není inkontinence v akutní fazi,ale v pocátcích, doporučuji za sebe cvičení panevního dna spolu s Ive, který se dá koupit témer v kazdé lékarne.

2 kristýna | 14. května 2013 v 8:25

Já Ive užívám třetí měsíc a už teď jde znát veliké zlepšení. Cvičím dvakrát týdně na pánevní dno a díky bohu, že to přestalo.

3 gabina | 3. září 2013 v 15:02

Na inkontinenci je dobrý také IVE. Ja pravidelně užívám a vše se stále lepší.

4 Frantiska | 1. října 2013 v 10:09

Ive je na inkontinenci moc dobrý, koupila jsem v naší lékárně a jsem spokojená.

5 Karla | E-mail | 15. listopadu 2013 v 12:42

O inkontinenci bych mohla vykladat.Srazene sebevedomi a strach z uniknuti na kazdem kroku. DIky IVE inkontin se mi podarilo se potvurku zastavit a proto beru i dal jako prevenci.

6 aneta | E-mail | 9. dubna 2014 v 10:19

IVE za sebe muzu jen doporucit, moc mi pomohl se zbavit začínající inkontinence. beru i nadále jako prevenci uz nechci,aby se potvora vratila.

7 Patricie | E-mail | 3. července 2014 v 13:32

IVE také chválím, nemohla jsem udelat lépe, rídila jsem se presným doporucenym davkovanim a cvicila kagel.cviky.

8 Milada | Web | 26. listopadu 2015 v 17:19

Mě chtěl doktor poslat na operaci, děkuju pěkně. Nakonec jsem zašla za fyzioterapeutkou a ta mi doporučila cvičení, musela jsem to teda dělat pravidelně a poctivě, ale hodně se to zlepšilo. Takže před operací doporučuju zajít na fyzioterapii!!! :a)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama
CZIN.eu
ONCZ.NET

katalog odkazů, firem a PR článků
Pozri.cz - vyhledávač
Katalog web stránek Webatlas.cz
SL- stránky o duchovnu a šťastném životě
Výuka výkladů karet a budoucnosti