Pokud dlouho neodpovídám na tvůj dotaz přečti si tento článek.

Menstruace - silný a bolestivý průběh?

16. listopadu 2009 v 18:15 | Dabelinka |  Dospívání a menstruace
Každá druhá žena přichází s problémy s menstruací a každá třetí žena hodnotí svou menstruaci jako nadměrně silnou. Přitom kvalitu života v období menstruace mohou ženy ovlivnit. Některé moderní antikoncepční přípravky totiž umožňují redukovat menstruační krvácení na minimum nebo ho zcela eliminovat.

Hladiny hormonů se mění v průběhu přirozeného cyklu

Řízení menstruačního cyklu je složitý děj, při kterém mezi sebou spolupracují hormony produkované vaječníky a podvěsek mozkový (hypofýza). Kolísající hormonální hladiny způsobují, že se některé ženy v průběhu cyklu necítí dobře a může je trápit řada potíží. Například:
  • podrážděnost,
  • náladovost,
  • bolesti hlavy,
  • otoky,
  • nadýmání a jiné.
Při menstruaci jsou mnohé ženy zkrátka bez energie, sužované dlouhým a silným krvácením.

"Normální" a "nenormální" menstruační krvácení

Každá žena je jiná, a proto i délka, intenzita a pravidelnost menstruačního krvácení bývá u různých žen různá. Za "normální" menstruační cyklus se považuje takový, který se opakuje po 21 až 35 dnech, žena krvácí 2 až 8 dní a krevní ztráta nepřesahuje 80 ml.
Pokud se ovšem u ženy vyskytne nerovnováha v hladinách pohlavních hormonů, může to vést k poruše menstruačního cyklu. Menstruační krvácení se pak může objevovat v nepravidelných nebo častějších intervalech nebo i uprostřed cyklu, třebaže jen ve formě špinění.
Řadu žen také trápí silné a zpravidla i dlouhé menstruační krvácení, které se nazývá menoragie. Menstruační krvácení bývá také často doprovázeno bolestmi. Bolestivá menstruace se nazývá dysmenorea.

Vliv hormonální antikoncepce na menstruační krvácení

Při užívání hormonální antikoncepce se proměnlivé křivky hormonálních hladin vyrovnají. Tvorba hormonů ve vaječnících je zablokovaná a nedochází k ovulaci. Potlačení ovulace je hlavním účinkem hormonální antikoncepce. Rovnoměrné působení dodávaného estrogenu a gestagenu (progestinu) na děložní sliznici má příznivý vliv na pravidelnost, délku a sílu menstruace. Hormonální antikoncepce poskytuje i ženám s normálním cyklem benefit v tom, že může menstruaci zkrátit, zeslabit a zmírnit bolesti, které tento proces doprovázejí.

Hormonální pilulky - jak je vybírat?

Nabídka antikoncepčních pilulek je široká a každá žena má možnost si po poradě s gynekologem vybrat přípravek, který jí bude nejvíce vyhovovat.
Intenzitu a délku menstruačního krvácení a s ním spojené průvodní jevy, např. bolesti břicha, řeší dobře hormonální antikoncepce s přirozeným estrogenem (např. Qlaira). Tyto antikoncepční pilulky obsahují hormon dienogest, který má velmi silný účinek na děložní sliznici. Ten se projevuje dobrou kontrolou cyklu (minimální výskyt nepravidelného krvácení), snížením intenzity krvácení (ženy často popisují jen "špinění" nebo slabé krvácení) a zkrácením délky menstruace (někdy jen 1 - 2 dny, někdy menstruace zcela chybí). Účinek dienogestu je podpořen ojedinělým složením, kdy postupně se zvyšující dávky dienogestu spolu se snižujícími se dávkami estradiolu efektivně tlumí růst děložní sliznice, a tím příznivě ovlivňují menstruační krvácení.

Nitroděložní systém s hormonem (IUS)

Nitroděložní systém (Mirena), z něhož se uvolňuje gestagen - levonorgestrel, je spolehlivou antikoncepční metodou, která navíc místním působením v děloze omezuje na minimum růst děložní sliznice. Důsledkem toho je, že není "z čeho menstruovat". Nejedná se o "umělý přechod" - vaječníky ženy zůstávají ve své hormonální činnosti neovlivněny.
Část žen s Mirenou v děloze nemenstruuje vůbec. Lokální uvolňování a převážně lokální působení hormonu je pro prevenci a léčbu silné menstruace logické. Další výhodou nitroděložního systému je jeho dlouhodobý účinek. Účinnost je zachována po dobu pěti let. Mirena tedy znamená pro ženu svobodu v tom, že není nutné každodenní užívání pilulky - stačí jen zavést a zapomenout.
Nitroděložní systém je vhodný i pro ženy kolem klimakteria, kdy je silné krvácení ve zkráceném cyklu časté. Je však vždy nutné výběr antikoncepce konzultovat se svým gynekologem, ne každý typ antikoncepce pro vás může být vhodný
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Máš před menstruací některý z příznaků PMS?

Ano a je jich dost.
Jen trochu.
Ne.

Komentáře

1 no proste ja | 6. prosince 2009 v 14:46

Mám dotaz když dívka nemá ješte vůbec měsíčky a souloží co se může stát?Děkuji odepište je to nutné!

2 Dabelinka | 6. prosince 2009 v 16:21

no proste ja: může otěhotnět pokud by souložila v době ovulace kterou samozřejmě nemůže tušit dokud nemá menstruaci.

PRO VŠECHNY!!! HOLKY nepište mi do ostatních rubrik dotazy ostatní rubriky tolikrát neprocházím takže na dotazy hned nepřijdu. PIŠTE DOTAZY DO RUBRIKY "VAŠE DOTAZY" tam jsem stále a hned odpovím.

3 galaxy | Web | 10. prosince 2009 v 17:35

dostala jsem koment od -tve sestry- abych se sem mrkla a je to tu moc zaujimave=]]

4 Dabelinka | 10. prosince 2009 v 20:46

galaxy: děkuji:-)jsem ráda že ses stavila:-)

5 Issynka | Web | 11. prosince 2009 v 23:40

Zajimave, o dost vecech sem ani nevedela :)
Dost good blog :)

6 Dabelinka | 12. prosince 2009 v 22:46

Issynka: děkuju:-)

7 Dabelinka | E-mail | Web | 22. dubna 2015 v 21:47

Veškeré dotazy směřujte prosím do rubriky "Vaše dotazy" http://dabelinka.blog.cz/0811/dotazy

Děkuji za pochopení.♥ Ostatní rubriky a články tak často neprocházím, tudíž na dotazy zde nemusím reagovat hned.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama
CZIN.eu
ONCZ.NET

katalog odkazů, firem a PR článků
Pozri.cz - vyhledávač
Katalog web stránek Webatlas.cz
SL- stránky o duchovnu a šťastném životě
Výuka výkladů karet a budoucnosti