Pokud dlouho neodpovídám na tvůj dotaz přečti si tento článek.

Říjen 2009

Důvody, proč nemáte menstruaci

15. října 2009 v 20:28 | Dabelinka |  Dospívání a menstruace
Jen málo věcí zrychlí ženský tep tak jako zpožděná menstruace. A to v případě, že se snaží otěhotnět, i pokud je pro ni těhotenství noční můrou. Tady je deset nejčastějších důvodů, proč je vaše menstruace v nedohlednu.

Jste těhotná?

15. října 2009 v 20:25 | Dabelinka |  Interupce a těhotenství
Příznaky, které poukazují na možnost těhotenství lze rozdělit na nejisté, pravděpodobné a jisté.
Mezi nejisté známky těhotenství se řadí nevolnost, zvracení, točení hlavy, ztráta chuti k jídlu nebo naopak nadměrný apetit.

K pravděpodobným příznakům patří změny na pohlavních orgánech, jako např. vynechání menstruace, zvětšení dělohy a prsou nebo zesílení pigmentace bradavkového dvorce či prsní bradavky.

Jisté známky těhotenství jsou pohyby a kopání děťátka v děloze, tlukot srdce dítěte či ještě dříve zvýšení bazální teploty díky hormonálním změnám.

Průkaz těhotenství.
K zjištění těhotenství existují různé metody. Dnes je již možno 7. den po oplodnění vajíčka prokázat HCG hormon (lidský choriogonadotropin), který je tvořen embryem a je charakteristický pro začínající těhotenství.

Ultrazvukovým vyšetřením může být těhotenství spolehlivě stanoveno mezi 4. až 5. týdnem těhotenství

Těhotenské testy

15. října 2009 v 20:23 | Dabelinka |  Interupce a těhotenství
Zpozdila se vám menstruace? Příčiny mohou být různé. Není jednoznačné, že je to počátek těhotenství. Důsledkem může být prodělané nachlazení nebo je příčinou psychické vypětí, případně máte nepravidelný cyklus a nelze tedy přesně odhadnout, kdy je pauza ještě v normě nebo kdy se něco opravdu děje.

Potrat

15. října 2009 v 20:19 | Dabelinka |  Interupce a těhotenství
Říká se, že přivést na svět nový život je to nejkrásnější co se může v životě ženy stát. Ale přesto někdy mohou nastat situace, kdy potrat bývá jediným možným řešením.
Nelze toto odsoudit jako celek, nikdy nevíte, co k tomu tu danou ženu vedlo, jestli to byl důvod sociální, rodinný nebo zdravotní. V naší zemi mají ženy tu výhodu, že je potrat legální, ale v jiných silně nábožensky založených zemích tuto možnost nemají. Pak to vede až do tak absurdních situací jako jsou potraty podomácku, nebo v lepším případě potratová turistika. Tento jev je možný pozorovat v Polsku, kdy Polky jezdí do Čech, nebo v Irsku. Tam jsou tzv. potratové lodě, které přistanou v nějakém přístavu, ženy se nalodí, loď odpluje do neutrálních vod, kde lékaři provedou potrat a pak se zase vrátí.
U nás je potrat možno provést do 24. týdne těhotenství, ženy si ho musí samy hradit. Stát, resp. pojišťovna ho hradí pouze za závažných zdravotních důvodů, nebo po 40.roce věku.
A co to vlastně potrat je?
Potrat je přerušení těhotenství vypuzením, nebo odstraněním plodu z dělohy před ukončením 24. týdne těhotenství, kdy plod ještě není schopen samostatně přežít. Zahrnuje potrat samovolný (spontánní, přirozený) a umělý (interrupci).
Asi 10 % všech těhotenství končí přirozeným potratem, který je v prvních měsících častější než v pozdějších a častěji se vyskytuje u žen, které rodily vícekrát. Velmi časné potraty nemusejí být ani zachyceny a projeví se jen jako opožděné silnější menstruační krvácení. Někdy se potrat zachytí na úplném počátku jako tzv. hrozící potrat (abortus imminens). U některých poruch se potraty mohou opakovat (habituální potrat).
Co k tomu více dodat? Snad jen díky bohu za právo volby, které máme a za antikoncepci, která je dostupná... A snad i každé z nás popřát, ať tohle nemusí nikdy podstoupit.

Zánět prsu u nekojících žen

15. října 2009 v 20:17 | Dabelinka |  Pohlavní nemoci
Poměrně vzácné onemocnění, které může postihnout ženy všech věkových kategorií. Může se projevovat zarudnutím, sekrecí (často hnisavou) z bradavky, hmatným ložiskem (často pod bradavkou). Potíže není radno podcenit, především u žen po čtyřicítce. Pod stejným obrazem se může skrývat nádor prsu (existuje dokonce speciální forma nádoru "zánětlivý karcinom", který zcela napodobuje zánět). Vyšetření lékařem je tedy vždy žádoucí.

Vulvovaginální mykóza

15. října 2009 v 20:16 | Dabelinka |  Pohlavní nemoci
Mykotické záněty zevního pohlavního ústrojí ženy jsou velmi časté, projevují se pálením, svěděním, výtokem. Výtok může mít velmi různý charakter, jen někdy je přítomen charakteristický "tvarohovitý" vzhled.
Příčinou tohoto stavu jsou kvasinky rodu Candida, zdaleka nejčastěji je to C. albicans (asi 90 %), s velkým odstupem následuje C. glabrata, ostatní druhy se vyskytují vyjímečně. Kvasinky se však dají najít v pochvě asi poloviny žen a většinou nedělají žádné potíže. Problémy vznikají až tehdy, když se přemnoží.

Sterilizace

15. října 2009 v 20:08 | Dabelinka |  Ženská vyšetření
Principem ženské sterilizace je přerušení, podvázání nebo uzavření vejcovodů, aby se spermie nemohly setkat s vajíčkem a oplodnit ho. Ženská sterilizace dříve vyžadovala řez břišní stěnou, týdenní pobyt v nemocnici a následnou pomalou rekonvalescenci. Od šedesátých let se však začala používat metoda zvaná laparoskopie, která z operace činí jen drobný zákrok.
Bývá prováděna v celkové anestezii. Drobným řezem v blízkostí pupku se do břišní dutiny zasune úzká trubice, kterou gynekolog vpustí do břišní dutiny neškodný plyn. Ten odtlačí střeva z operačního pole. Stejným otvorem se do břišní dutiny zavede tubus laparoskopu, pomocí jehož optického zařízení lze vidět dělohu a vejcovody. Druhým drobným řezem v blízkostí hranice pubického ochlupení se zavede mikrochirurgický nástroj, kterým se přeruší vejcovody. Vše trvá asi 15 minut a pacientka se brzo vrací do normálního života.
Je ženská sterilizace jako antikoncepční metoda přijatelnou alternativou vasektomie? Ne. Od nástupu laparoskopie je sice ženská sterilizace daleko méně nebezpečná než dříve, nicméně vasektomie je operace daleko jednodušší, a měla by jí být jako antikoncepční metodě dána přednost, pokud neexistují zdravotní důvody pro jiné řešení.

Co je to těhotenská preeklampsie

15. října 2009 v 20:03 | Dabelinka |  Interupce a těhotenství
Preeklampsie je onemocnění v těhotenství, které vede u ženy k zvýšenému krevnímu tlaku a vylučování bílkovin močí. Preeklampsie je objevuje zhruba u šesti procent těhotných žen.
Příčina onemocnění není známá. Preeklampsií jsou ohroženy především ženy s následujícími onemocněními:
· Cukrovka
· Zvýšený tlak před těhotenstvím
· Onemocnění srdce
· Obezita
· Autoimunitní onemocnění
· Chronické onemocnění ledvin

Rizikovým faktorem je též těhotenství v pokročilejším věku (přes 40 let) a prodělání této nemoci při dřívějším těhotenství.

Preeklamsie se většinou objevuje po šestém měsíci těhotenství.

Příznaky preeklamsie jsou:
· Zvýšený krevní tlak (více než 140/90)
· Bílkoviny v moči
· Oteklé nohy, ruce nebo obličej
· Náhlý velký přírůstek na váze
· Snížené vylučování moči
· Bolesti hlavy
· Poruchy zraku
· Vnitřní neklid

Mnoho žen v těhotenství trpí na edémy, při preeklamsii se otoky objevují současně s vysokým tlakem.

Po porodu odezní většinou akutní problémy během několika dní, krevní tlak a moč se většinou znormalizuje během čtyř až šesti týdnů.

Pro těžkou preeklampsii svědčí příznaky:
· Silné bolesti hlavy
· Mžitky před očima
· Celkový pocit nemoci
· Bolesti v horní oblasti břicha

Kvůli včasné diagnóze preeklampsie se u těhotných žen při pravidelných kontrolách u lékaře měří krevní tlak a stanovují se bílkoviny v moči. U lehčích případů preeklamsie stačí k normalizaci hodnot klid a odpočinek. U těžších případů, kdy je krevní tlak zvýšen nad hodnoty 150/95 by měla být žena hospitalizována v nemocnici.

V nejtěžších případech může preeklamsie přejít v eklamsii, kdy vznikají křeče, jež mohou ohrozit ženu i dítě.

Dlouhodobě zvýšený krevní tlak též poškozuje cévy v placentě, což může mít za následek snížený přívod živin a kyslíku k plodu.

V těžkých případech musí být těhotenství předčasně ukončeno císařským řezem.
CZIN.eu
ONCZ.NET

katalog odkazů, firem a PR článků
Pozri.cz - vyhledávač
Katalog web stránek Webatlas.cz
SL- stránky o duchovnu a šťastném životě

Výuka výkladů karet a budoucnosti