Pokud dlouho neodpovídám na tvůj dotaz přečti si tento článek.

Srpen 2009

Trichomoniáza

5. srpna 2009 v 13:08 | Dabelinka |  Pohlavní nemoci
Je to infekce pochvy a močové trubice způsobená prvokem Trichomonas vaginalis, česky bičenka poševní. Prvok patří mezi bičíkovce, je vybaven pěti bičíky a tzv. undulující membránou. Trichomonády žijí pouze v pochvě a močové trubici člověka a získat je tedy lze téměř bez výjimky jen pohlavním stykem. Nepohlavní přenos lze připustit jen zcela výjimečně a vyžadoval by naprosté zanedbání základních hygienických pravidel (např. při společném používání vlhké žínky dvěma ženami).
Trichomoniáza se může projevit výtokem, který je v typickém akutním případě hojný, zpěněný, zásaditý, nasládlý. Je-li neléčena, obvykle přechází do chronického stadia s minimem příznaků. Někdy však probíhá prakticky bez příznaků od začátku.
Diagnóza spočívá v průkazu prvoka, obvykle v mikroskopickém preparátu.
Léčba je snadná, používají se přípravky typu metronidazolu nebo imidazolu (nevýhodou je, že způsobují horší snášenlivost alkoholu). Vždy je nutno léčit "systémově", tj. polykacími tabletami. Samotná léčba poševními tabletami nestačí - prvok se sice vyhubí v pochvě, ale zůstává přítomen v močové trubici a odtud se do pochvy opět rozšíří.
Trichomoniáza je výhradně pohlavně přenosná infekce. Infikovaní muži jsou však téměř vždy zcela bez potíží. Léčba partnera (případně všech partnerů a jejich partnerek) je nicméně nutná, jinak pravděpodobně dojde k recidivě. Stane-li se to, znamená to téměř bez výjimky opětnou infekci z nepřiznaného zdroje.Slovníček pro objasnění některých ojmů

5. srpna 2009 v 13:06 | Dabelinka |  Slovníček
Dysplazie - předrakovinné stadium charakteristické abnormálním růstem buněk.

CIN - "cervikální intraepiteliální neoplazie", dysplazie děložního čípku.

Cytologie- mikroskopické hodnocení buněk setřených při gynekologickém vyšetření z děložního čípku (případně poševní stěny nebo zevních rodidel) a přenesených na sklíčko.

Histologie- mikroskopické hodnocení malého kousku tkáně odebraného z nemocného orgánu. (Vzorky se fixují formaldehydem, zalévají se do parafínových bločků a tenké řezy se prohlíží na podložním sklíčku pod mikroskopem). Umožňuje posoudit charakteristické změny tkáně a vyjádřit se k závažnosti a prognóze onemocnění.

MOP - "mikrobiální obraz poševní", výtěr z pochvy sloužící k určení příčiny vaginálního výtoku, mikroskopické hodnocení obarvených nátěrů na sklíčku (přítomnost bakterií, kvasinek, trichomonád).

Kolpitis - zánět pochvy

Cervicitis- zánět děložního čípku

Cervix- děložní čípekNepřítomnost menstruace - Amenorea

5. srpna 2009 v 13:04 | Dabelinka |  Dospívání a menstruace
Úplná nepřítomnost menstruace (odborně: amenorea) je přítomna u asi 1 % žen.
Možných příčin je velmi mnoho - jen jejich seznam má délku celé stránky drobného tisku.
Žena, která nemenstruuje, by měla navštívit gynekologa. Vhodné je základní gynekologické a endokrinologické vyšetření - především proto, aby se vyloučily některé sice vzácné, ale závažné příčiny (např. tzv. předčasné selhání vaječníků). Po vyšetření by měla přijít na řadu léčba. Ovšem - některé ženy myslí, že gynekolog může předepsat přípravek, po kterém začnou pravidelně menstruovat. Bohužel, tak tomu není. Odstranit příčinu, která tuto poruchu způsobuje, je možné spíše výjimečně (např. amenorea v souvislosti s poklesem hmotnosti se může "vyléčit" tak, že žena opět přibere).
Ženy, které nemenstruují, však vždy mají nějakou hormonální poruchu. Ta může být různá a podle toho může mít různé zdravotní následky. Ve všech případech je vhodné dodat chybějící hormony a vytvořit umělý "menstruační" cyklus. Možných postupů je mnoho - nejjednodušší je tzv. orální kombinovaná antikoncepce (tj. běžné pilulky). Tyto přípravky doplní chybějící hormony a zabrání pozdním komplikacím, které mohou nastat následkem jejich nedostatku. Kromě toho zajistí antikoncepci (i u ženy, která nemenstruuje a tedy by nemělo docházet k uvolnění vajíčka, může ovulace občas nastat - nezřídka právě v těchto případech dojde k zcela nežádoucímu a nepředpokládanému otěhotnění).Zánět vejcovodu

5. srpna 2009 v 13:03 | Dabelinka |  Pohlavní nemoci
Ženy většinou říkají "zánět vaječníků" a starý gynekologický termín je zánět adnex, tj. přívěsků (míněno děložních přívěsků, tedy vejcovodů a vaječníků). Ve skutečnosti je však vaječník orgán proti infekci poměrně značně odolný a zánět vnitřního pohlavního ústrojí postihuje typicky právě vejcovody.

Chlamydie

5. srpna 2009 v 13:01 | Dabelinka |  Pohlavní nemoci
Chlamydia trachomatis je malá bakterie, která je dnes v Evropě (a patrně i v ČR) nejčastější příčinou zánětu vnitřních pohlavních orgánů ženy.
Infekce se získává téměř bez výjimky pohlavním stykem. Mikrob napadá buňky děložního čípku a močovou trubici. Způsobuje zde zánět, který se může projevit příznaky močové infekce (častější močení, pálení při močení) a výtokem - daleko častěji je však zcela bezpříznakový. V tom spočívá záludnost a nebezpečí tohoto onemocnění. Během času mohou chlamydie postupovat pohlavním ústrojím směrem vzhůru a způsobit zánět dělohy, zánět vejcovodů, zánět pánevní pobřišnice. I tento průběh je provázen jen malými a neurčitými potížemi, jako je např. pobolívání v podbřišku, nepravidelné krvácení apod. Často dokonce žena nemá problémy žádné. Infekce tak zůstává často neléčena, s důsledkem slepení vejcovodu, který ztrácí průchodnost a mění se v protáhlý či kyjovitý útvar vyplněný tekutinou, zcela neschopný jakéhokoli transportu pohlavních buněk. Chlamydiová infekce je častou příčinou ženské neplodnosti a v těhotenství zvyšuje riziko předčasného porodu.
Léčba chlamydiové infekce není složitá, bakterie je dobře citlivá na celou řadu antibiotik - je však třeba začít včas, což může být problém, vzhledem k tomu, že žena nemusí mít žádné potíže.
Chlamydia trachomatis se přenáší výhradně pohlavním stykem. Ochranou je tedy odpovědný výběr partnerů. Ochranný vliv má pochopitelně používání kondomu partnerem. Některé dívky proto používají kondom současně s antikoncepčními pilulkami - avšak pozor, ochrana není stoprocentní a kondom může dát "falešný pocit jistoty v rizikové situaci".


CZIN.eu
ONCZ.NET

katalog odkazů, firem a PR článků
Pozri.cz - vyhledávač
Katalog web stránek Webatlas.cz
SL- stránky o duchovnu a šťastném životě

Výuka výkladů karet a budoucnosti