Pokud dlouho neodpovídám na tvůj dotaz přečti si tento článek.

Červen 2009

Cysty na vaječnících

19. června 2009 v 22:37 | Dabelinka |  Pohlavní nemoci
Cysta je definována jako útvar, který má vlastní stěnu a výstelku. Na vaječníku vnikají malé "cysty" normálně, v průběhu menstruačního cyklu. Dutinka, která se vytváří na vaječníku během menstruačního cyklu a která obsahuje vajíčko (tzv. dominantní folikul) může i za zcela normálních okolností dosáhnout až průměru 3 cm. Ještě větší může být cystické žluté tělísko, které se na vaječníku vytváří ve druhé polovině menstruačního cyklu, po ovulaci, v místě bývalého folikulu.
Z pověděného vyplývá, že už při poměrně malé poruše funkce vaječníku může dojít k jakémusi "přestřelení" a vzniku tzv. "funkční cysty", folikulární (z folikulu) nebo luteální (ze žlutého tělíska, latinsky corpus luteum). Takové cysty jsou dočasnou záležitostí a během určité doby mizí samy. Mohou být pouze náhodným nálezem při gynekologickém vyšetření. Spíše vzácně způsobují potíže: mohou prasknout nebo otočit vaječník kolem cévní stopky, na níž je zavěšen - což obojí provází bolesti v podbřišku.
Jinou častou příčinou cyst vaječníku je onemocnění nazývané endometrióza. Po pravdě řečeno, nelékaři se tato nevzácná nemoc vysvětluje obtížně. Jde o přítomnost sliznice děložní (resp. tkáně, která má vzhled a chování sliznice děložní) mimo děložní dutinu, nejčastěji v pánvi a vůbec nejčastěji právě na vaječníku. Protože i takto umístěná sliznice "menstruuje", krev se hromadí uvnitř a časem vytváří tzv. čokoládové cysty.
Problémem cyst vaječníku na gynekologické ambulanci je především to, že cystický charakter mají i nádory vaječníku, nezhoubné, ale zhoubné - na to je při nálezu cysty vždy pomýšlet, ženu dále sledovat, případně cystu raději operativně odstranit.Plodné a neplodné dny

19. června 2009 v 22:36 | Dabelinka |  Ovulace
Stručně řečeno je otěhotnění nejpravděpodobnější uprostřed mezi dvěma menstruacemi, nemožné před menstruací a nepravděpodobné těsně po menstruaci.
Menstruační cyklus začíná prvním dnem menstruace a končí posledním dnem před menstruací další. Průměrně trvá asi 30 dní, případ od případu většinou 25 - 35 dní.


Bolestivá menstruace

19. června 2009 v 22:33 | Dabelinka |  Dospívání a menstruace
Nejčastější formou bolestivé menstruace je tzv. primární dysmenorea. Je to onemocnění, které postihuje nejčastěji mladé dívky a projevuje se křečovitými bolesti v podbřišku v prvním dnu či nejvýše třech dnech menstruačního krvácení. Bolesti v podbřišku někdy doprovázejí bolesti hlavy, nevolnost, průjem. Příčina je dnes dobře známa. Je to zvýšená tvorba látek, zvaných prostaglandiny, které vznikají v předmenstruační děložní sliznici a vyvolávají křečovité stahy dělohy.
Primární dysmenorea je častá záležitost, dnes jí však žádná žena nemusí trpět. Nejjednodušší a současně nejspolehlivější léčbou, která má také nejméně vedlejších účinků a rizik, je hormonální antikoncepce. Užívání antikoncepčních pilulek odstraňuje bolesti při menstruaci asi v 90 % případů. Kde to nepomůže, mohou se pilulky užívat v dlouhých cyklech (takže žena nemenstruuje vůbec nebo jen jednou např. za 3 měsíce). Jinou možností je tzv. gestagenní antikoncepce, která spočívá v nepřetržitém užívání hormonu žlutého tělíska, progestinu. Bolest při menstruaci je tu odstraněna zcela, ženy však menstruují nepravidelně nebo vůbec - což ne každé vyhovuje.
Antikoncepční přípravky jsou v léčbě bolestivé menstruace tak úspěšné, že ostatní metody léčby jsou odsunuty zcela na vedlejší kolej a mají význam jen pro ženy, které se pokoušejí otěhotnět (na prvním místě jsou to přípravky ze skupiny tzv. inhibitorů syntézy prostaglandinů, např. indomethacin nebo sloučeniny odvozené od kyseliny fenamové).
Druhá forma bolestivé menstruace postihuje naopak spíše ženy starší, příčinou je nějaké základní onemocnění, proto se mluví o dysmenoree sekundární. Takovým onemocněním může být zánět, děložní myom nebo tzv. endometrióza (nemoc charakterizovaná přítomnosti děložní sliznice mimo dělohu, obvykle v dutině pánevní). Zde je pochopitelně základem úspěchu odstranění základního stavu, např. vyléčení zánětu. Tam, kde to nejde nebo by to vyžadovalo např. operaci, kterou žena odmítá, je opět možno začít užívat antikoncepční pilulky v dlouhých cyklech, nebo gestagenní antikoncepci (včetně gestagenního nitroděložního tělíska). Tyto metody odstraní menstruační krvácení - a tedy i bolest.


CZIN.eu
ONCZ.NET

katalog odkazů, firem a PR článků
Pozri.cz - vyhledávač
Katalog web stránek Webatlas.cz
SL- stránky o duchovnu a šťastném životě

Výuka výkladů karet a budoucnosti