Pokud dlouho neodpovídám na tvůj dotaz přečti si tento článek.

Duben 2009

Endometrióza

9. dubna 2009 v 22:58 | Dabelinka |  Pohlavní nemoci
Endometrióza je velmi časté onemocnění žen, které se však laikovi dosti obtížně vysvětluje. Je to přítomnost tkáně, která svým vzhledem, vlastnostmi, chováním odpovídá normální děložní sliznici (endometriu), je však nalézána mimo děložní dutinu. Někdy se najde v děložní svalovině (tzv. vnitřní endometrióza), častěji na pánevních orgánech. Typická jsou ložiska endometriózy na vaječníku a pánevní pobřišnici, mohou se však objevit téměř kdekoli, včetně dutiny hrudní, mozkových cévních splavů atd. - pouze ve slezině a v srdci nebyla dosud endometrióza pozorována.

Záněty dělohy

9. dubna 2009 v 17:36 | Dabelinka |  Pohlavní nemoci
Záněty dělohy vznikají dvěma způsoby. Nejčastěji začínají infekcí děložního hrdla, tj. té části dělohy, která vyčnívá do pochvy. Zde je přítomen tzv. cylindrický epitel, typ sliznice, který je mnohem citlivější na infekci než sliznice pochvy (ke je tzv. dlaždicový epitel). V hrdle děložním se mohou uchytit především dvě bakterie přenášené pohlavním stykem: Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae (původce kapavky). V děložním hrdle mohou přežívat dlouhou dobu, aniž by vyvolávaly výraznější potíže, jen někdy způsobují hnisavý výtok. Za určitých okolností, při oslabení organismu apod., však mohou postoupit "vzhůru", tj. na děložní tělo, a způsobit zánět dělohy v užším slova smyslu. Projevuje se bolestí v podbřišku, krvácením mimo cyklus, někdy zvýšenou teplotou. Nyní už má infekce otevřenou cestu do dalších etáží ženského pohlavního ústrojí, tj. na vejcovody, a na zahájení léčby antibiotiky je nejvyšší čas.

Druhým způsobem, jak vznikají záněty dělohy, je zavlečení infekce z děložního hrdla nebo z pochvy při operačních výkonech v dutině děložní, při kyretážích pro krvácení nebo v souvislosti se samovolným potratem či interrupcí. I tady je hlavním příznakem bolest v podbřišku a léčba antibiotiky je nutná.

Slovníček porozumění pojmů

4. dubna 2009 v 16:17 | Dabelinka |  Slovníček
Velké stydké pysky, Labia majora, Labia pudendi:
Součást zevních rodidel ženy (vulvy). Párové kožní řasy zevně pokryté chloupky, uvnitř kůží podobnou sliznici. Vpředu přecházejí do stydkého pahorku (mons pubis), vzadu do hráze (perineum), mezi nimi je stydká štěrbina (rima pudendi), v ní pak malé stydké pysky.
Konizace

2. dubna 2009 v 16:38 | Dabelinka |  Ženská vyšetření
Podstatou operace je odstranění části děložního čípku, která je postižena přednádorovými změnami tkáně a plastická úprava čípku. Jde o výkon diagnostický, pomocí kterého se přesně určí současný stav onemocnění čípku a zároveň o výkon léčebný a preventivní, kdy se odstraní postižená část čípku a zpravidla není nutná další léčba. Operace se provádí v celkové narkóze a je spojena s maximálně jednodenní hospitalizací. Přístup k děložnímu čípku je přes pochvu. Oblast změněné tkáně se vytne ve tvaru kužele (odtud konizace), jehož vrchol směřuje k dutině děložní. Spolu s abnormální tkání se vyřízne i malý kousek okolní zdravé tkáně, aby v čípku nezůstaly pokud možno žádné pozměněné buňky. Následně se zastaví krvácení a čípek se plasticky upraví. Obvykle se připojuje seškrábnutí sliznice z hrdla děložního a dutiny děložní, aby bylo možno vyloučit změny těchto přilehlých tkání. Získaný materiál se odesílá na mikroskopické vyšetření-důležité je zejména potvrzení, že abnormální buňky nedosahují až k samému okraji vytnuté tkáně (to by znamenalo, že ložisko nebylo zcela odstraněno a byla by nutná reoperace). Hojení čípku trvá obvykle asi 4 týdny a bývá spojeno se zakrvavělým výtokem. V tomto období by se neměly používat tampony. Následky operace se neprojeví na menstruačním cyklu, na sexuálním životě nebo možnosti otěhotnění a porodu, i když v následném těhotenství je nutné podrobnější sledování. Zákrok se v případě potřeby může opakovat i vícekrát za život. Neléčené prekancerózy se ve většině případů časem přemění na rakovinu děložního čípku se všemi důsledky. Prekancerózní změny na čípku vznikají v důsledku infekce lidským papilomavirem (HPV). Proti HPV se lze nechat očkovat.

Mamografie

1. dubna 2009 v 15:39 | Dabelinka |  Ženská vyšetření
Základem mamografie je rentgen

Pokud jste se domnívali, že mamografické vyšetření nepředstavuje pro vaše tělo radiační zátěž, pak jste žili v omylu, protože jeho fyzikálním principem je zobrazování rozdílů v hustotě tkání účinkem rentgenového záření. Asi každý z nás má z rentgenu určitý respekt a sami lékaři varují, že by se nemělo rentgenovat zbytečně příliš často. V případě pravidelného mamografického screeningu pak přistupuje další rizikový faktor a to ten, že je ozařována stále stejná tkáň. Navíc tkáň, která je k radioaktivnímu záření relativně vnímavá. A cože to vlastně znamená? Nemusí to znamenat vůbec nic, ale je dobré se alespoň zamyslet nad tím, že rentgenové záření samo o sobě riziko vzniku nádorového bujení mírně zvyšuje. Pochopitelně se to projeví jen u zlomku populace, ale připadá mi minimálně neetické o této eventualitě zcela pomlčet a nahánět ženy na mamograf s tím, že je to to nejlepší, co pro sebe mohou udělat.


CZIN.eu
ONCZ.NET

katalog odkazů, firem a PR článků
Pozri.cz - vyhledávač
Katalog web stránek Webatlas.cz
SL- stránky o duchovnu a šťastném životě

Výuka výkladů karet a budoucnosti