Pokud dlouho neodpovídám na tvůj dotaz přečti si tento článek.

Mestruace

3. listopadu 2008 v 12:55 | Dabelinka |  Dospívání a menstruace
Co je to menstruace? Přibližně každý měsíc tělo ženy v reprodukčním věku vykazuje určité změny. Tento proces se jmenuje menstruace. Měsíčky (nebo menstruace) patří mezi neklamné známky dospívání. Tělo ženy se tak vlastně připravuje na budoucí možnou reprodukci (schopnost mít děti).
Co se v té době děje: uvnitř ženského těla se skrývá děloha, v níž se později vyvíjí plod (dítě). Přibližně každý měsíc se děložní sliznice mění tak, aby se v ní, v případě otěhotnění, se mohlo uhnízdit oplodněné vajíčko. Pokud k oplodnění nedojde, sliznice se odloučí a pochvou vyjde z těla ven. Tomto procesu říkáme měsíčky nebo menstruace.
Proč bych o tom měla něco vědět?
Pro dívku je znalost této části těla důležitá a i ty by ses s ní měla seznámit. Lépe pak porozumíš jedné z největších událostí puberty - první menstruaci. Také poznáš, kdy bys u sebe měla mít hygienické potřeby, lépe odhadneš příznaky, jež tvůj cyklus provázejí, a později porozumíš, jak pracuje tvůj rozmnožovací systém. To se hodí, pokud se rozhodneš pro antikoncepci nebo plánované těhotenství. Více informací o reprodukčním systému najdeš v části nazvané Anatomie ženského těla a rozmnožování.
Jednotlivé fáze menstruačního cyklu
Následující řádky popisují čtyři fáze menstruačního cyklu.

První fáze - menstruace: dostala jsi měsíčky
Co se děje: tělo se zbavuje tkáně, kterou již nepotřebuje.
Podrobnější vysvětlení: během menstruace se odlučuje sliznice dělohy (endometrium) a z dělohy je vyloučena pochvou ven z těla. Menstruační "krev" pomalu odtéká. Možná se ti zdá, že silně krvácíš, ale ve skutečnosti jde o směs krve, hlenu a buněk, která svým množstvím průměrně odpovídá 6-9 pol. lžícím za měsíc. Samotná krev množstvím nepřesáhne asi 3 lžíce. Krvácení bývá červené nebo tmavší a můžeš si všimnout, že obsahuje i malé hrudky nebo sraženiny.
Druhá fáze - období před ovulací (hned po skončení měsíčků)
Co se děje: tělo připravuje vajíčko k oplodnění.
Podrobnější vysvětlení: asi v době, kdy přestáváš menstruovat, začínají vaječníky připravovat další vajíčko (oocyt), jež bude později uvolněno do vejcovodu (obvykle se vaječníky střídají a jeden měsíc zrání vajíčka zajišťuje levý vaječník, druhý měsíc pravý). Hormon estrogen současně způsobuje změnu děložní sliznice a utváří se endometrium.
Třetí fáze - ovulace
Co se děje: na tomto místě nebudeme zabíhat do podrobností - v tento okamžik se vajíčko uvolňuje z vaječníku a prochází vejcovodem. Tělo připravuje dělohu tak, aby v ní oplodněné vajíčko mohlo zahnízdit (pokud k oplodnění skutečně dojde).
Podrobnější vysvětlení: Na konci druhé fáze vyšle mozek prostřednictvím hormonů pokyn vaječníkům, že je čas uvolnit zralé vajíčko (oocyt). Uvolnění vajíčka se nazývá ovulace. Vajíčko putuje vejcovodem k děloze a děložní sliznice (endometrium) současně nabývá na objemu. Tento růst způsobuje hormon progesteron. Všechny tyto změny probíhají proto, aby tělo bylo na oplodněné vajíčko připravené. V opačném případě organismus sám pozná, že endometrium již není potřeba.
Ačkoliv se délka menstruačních cyklů může různit, období mezi ovulací a měsíčky je pevně dané - k ovulaci zpravidla dochází 14 dní před začátkem další menstruace.
Čtvrtá fáze - predmenstruační období
Co se děje: nedošlo-li k početí, děloha se připravuje na odloučení přebytečné vrstvy sliznice, jež byla určena pro oplodněné vajíčko.
Podrobnější vysvětlení: hladina hormonů, jež řídily změny děložní sliznice, pozvolna klesá. Jde o hormony estrogen a progesteron. Endometrium již nic nepovzbuzuje k dalšímu růstu. Tehdy se sliznice začíná odlučovat a to je začátek dalšího menstruačního cyklu.
Kdy dostanu měsíčky?
První menstruace se dostaví během puberty. Průměrný věk dívky se pohybuje mezi 12 a 13 lety, ale za normální věk se považuje rozmezí od 9 do 16 let. Není žádný "pravý" čas. Menstruace se objeví, až na to tvé tělo bude připraveno. Pokud ještě v 16 letech nemenstruuješ, měla bys navštívit lékaře.
Jak dlouhá bude moje menstruace a jak dlouho bude trvat můj menstruační cyklus?
Na samém začátku nebudou tvé menstruační cykly pravidelné - délka se pohybuje v rozmezí jednoho až deseti dnů. Samotná menstrauce trvá v průměrně 5-7 dnů.
Po první menstruaci můžeš mít nějakou dobu menstruační cyklus nepravidelný - jednou měsíčky dostaneš a pak třeba dlouho ne. Na další měsíčky můžeš čekat třeba i 6 měsíců! Na tom není nic neobvyklého. Než se tvé tělo nové situaci přizpůsobí, dají se termíny příští menstruace jen těžko odhadnout. Časem by se však menstruační cyklus měl sám upravit a měl by být po většinu let poměrně pravidelný. Pokud se tak nestane, zajdi si k lékaři. Jednotlivé menstruace od sebe dělívá 21-35 dnů.
Určení délky cyklu
I když si jisté pravidelnosti cyklu můžeš všimnout až po dvou letech, není marné vést si o menstruaci od začátku záznamy. (Můžeš použít náš Předpovědník měsíčků v části Co se mě týká!) Každý měsíc si v kalendáři zaškrtni nebo jinak označ dny, kdy máš menstruaci. Časem se tvůj cyklus začne srovnávat a ty si této změny postupně všimneš. Pak již odhadneš, kdy se ohlásí další měsíčky, protože budeš moci porovnat průměrnou délku předchozích menstruací. Pokud si zapíšeš i své pocity těsně před menstruací, naučíš se znát i "signály", jež tě na blížící se menstruaci upozorní.
Informace, které se ti mohou hodit
Slovo "menstruace" je latinského původu. Jeho základem je slovo menses, jež znamená "měsíc". Už to ti mnohé napoví. Jestli jsi někdy slyšela kamarádky mluvit o "těch dnech v měsíci", patrně ses dovtípila, že ženy menstruují každý měsíc.
Menstruační cyklus je období ohraničené prvním dnem jedné menstruace a prvním dnem menstruace následující. Doba mezi nimi se přibližně rovná jednomu lunárnímu měsíci (průměrný cyklus trvá 28 dnů). Menstruační cyklus má několik fází. (Viz výše, "Jednotlivé fáze menstruačního cyklu".)
Při narození máš úplný a definitivní počet vajíček! Během života tvé tělo uvolní asi 500 zralých vajíček.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Markétka | 30. listopadu 2008 v 16:03

víš luci ja nevím jak  ti to mam rict ale urcite si budes myslet že jsem debíl.......        Moje kamoska mi rekla že:  ona proste se svekla a vis jak jsou ty mice nafukovaci s temi drzadly tak si na ten míč sedla a nejak se tzam na to mmici vrtela a potom ji zacalo uplně lehtat ve vagíně nevís muže to zastavit menstruaci? ona to děla skoro každy den     skoro

2 Dabelinka | 1. prosince 2008 v 15:09

Markétka: ne to nezastaví menstruaci.

3 Markétka | 2. prosince 2008 v 18:23

a vzdycky jak ji tam lehka potom to prestane a nco uplne kapicka ji neco vytece neco bileho co to je??

4 Dabelinka | 3. prosince 2008 v 17:14

Markétka: Podle mě to bude jen přirozený vaginální výtok.

5 Markétka | 6. prosince 2008 v 14:09

ale kdyz ona to dela nba tom mici kazdy den ??? tak ji to vytíka poirad

6 Dabelinka | 6. prosince 2008 v 18:18

Markétka: jestli je to opravdu jen bílé a mírně nažloutlé je to obyčejný výtok , ale jestli to má jinou barvu, nebo to zapáchá a svědí tak je to blbý - infekce, zánět.

Podle toho co popisuješ tak masturbuje jestli jí to příjemné.

7 Markétka | 7. prosince 2008 v 11:10

Dabelinka: ono to ani takove bíle moc neni takove pruhledne

8 Dabelinka | 13. prosince 2008 v 21:14

Markétka: jestli je to průhledné tak je to také v pořádku.  Výtok vytéká každý den (ale nemusí).

9 Markétka | 15. prosince 2008 v 15:50

ok:D

10 nepovim | 20. července 2009 v 12:14

kdy se ma dostat?????

11 Dabelinka | 21. července 2009 v 9:34

nepovim: co myslíš? menstruace?

12 teress | 30. července 2009 v 21:07

chtěla bych se zeptat jestli když mám tampon tak můžu čůrat nebo si mám vždycky dát novej..diky moc:)

13 Kája | 4. srpna 2009 v 19:55

Ahojky,jak si mám zavádět tampon vážně nevím ani nevím, mám vždy než jdu čůrat tak si ho vyndat ,vyčůrat se a dát si nový?A mám ho splachovat do záchodu? Díky

14 Dabelinka | 5. srpna 2009 v 12:59

teress : nemusíš si tampón vyndavat stačí když si dáš šňůrku od tampónu na stranu.
Kája: Tampón se zavádí do poševního otvoru (tj otvor mezi konečníkem a moč. měchýřem prostě uprostřed) Jinak nejsi sama také mi nejdou zavést tampóny i když vím kam, ale bolí mě to:-(když si ho zavádím:-(
Když jdeš na malou nemusíš si tampón vyndavat stačí když si dáš šňůrku na stranu. Do záchodu ho nesplachuj raději ho vyhoď do koše.

PRO VŠECHNY!!! HOLKY nepište mi do ostatních rubrik dotazy ostatní rubriky tolikrát neprocházím takže na dotazy hned nepřijdu. PIŠTE DOTAZY DO RUBRIKY "VAŠE DOTAZY" tam jsem stále a hned odpovím.

15 Kamíí | E-mail | 25. srpna 2009 v 8:28

ahoj všechny… mám problém:(..je mi 15…a menstruaci už mám asi po 12té..dnes jsem si poprvé zkoušela zavést tampon…ale povedlo se mi to asi až na po 5té..když už jsem ho měla zavedený..tk jsem ani nemohla chodit..jak mě to hrozně bolelo a když jsem si sedla..tk jsem ho pořád cítila…nevíte prosím co mohlo způsobit moje bolesti???..nemohlo to být třeba kvůli podráždění..že jsem to zkoušela dnes ráno už 5 krát??..ale nepovedlo se??můžete mi prosím někdo poradit??budu moc ráda..předem děkuju:)hezký den..

16 katxvsbgxv | E-mail | 23. září 2009 v 11:35

je to pěkná blbost

17 Dabelinka | 15. října 2009 v 10:03

Kamíí: zřejmě sis tampón špatně zavedla proto tě to bolelo.
Když si tampón budeš příště zavádět tak ho strkej pořád dál dokud tam nebudeš mít skoro celý ukazováček a až nic neucítíš pak budeš vědět že sis tampón zavedla dobře.

katxvsbgxv: nevím jesti si holka nebo kluk a je mi to celkem jedno ale osobně si nemyslím že tohle je blbost. Tyto informace jsou velmi užitečné a pro holky v období dospívání nezbytné.

PRO VŠECHNY!!! HOLKY nepište mi do ostatních rubrik dotazy ostatní rubriky tolikrát neprocházím takže na dotazy hned nepřijdu. PIŠTE DOTAZY DO RUBRIKY "VAŠE DOTAZY" tam jsem stále a hned odpovím.

18 dolly buster | E-mail | 19. října 2009 v 16:30

čawes, je to celkem zajímaví...hele, odkdy se může masturbovat?!

19 Dabelinka | 1. listopadu 2009 v 10:17

dolly buster: masturbovat můžeš kdy chceš

20 Dabelinka | E-mail | Web | 15. listopadu 2013 v 9:43

Holky prosím veškeré dotazy směřujte do rubriky Vaše dotazy. http://dabelinka.blog.cz/0811/dotazy
Starší články a komentáře tak často neprocházím, takže když to napíšete sem, nemusím si vašeho dotazu hned všimnout.
Děkuji za pochopení ♥
Dabelinka

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama
CZIN.eu
ONCZ.NET

katalog odkazů, firem a PR článků
Pozri.cz - vyhledávač
Katalog web stránek Webatlas.cz
SL- stránky o duchovnu a šťastném životě

Výuka výkladů karet a budoucnosti